Metro Exodus Sam’s Story DLC İncelemesi

Metro Exodus’un Sam’s Story genişleme paketinin incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Dmitry Glukhovsky’nin romanlarından uyarlanarak ortaya çıkan Metro serisinin son oyunu Metro Exodus’un genişleme paketlerinden biri olan Sam’s Story’yi inceleyeceğiz.

Çocukluktan beri kıyamet sonrası öyküler anlatan romanlara, filmlere, oyunlara bayılırım. Aslında bu tarz yapıtlar sınırları yazar tarafından çizilmiş yeni bir dünya yaratması bakımından anlamsal olarak genişlemeye çok uygun değildir. Çünkü okur, izleyen ya da oyuncu olarak içinde bulunduğumuz dünyanın ayrıntılarını ve özelliklerini yazarın bize anlattığı kadarıyla biliriz.

Ancak bu tarz yapıtların önemli de bir avantajı vardır. Kıyamet sonrası bir dünya anlatıcılara atmosfer olarak yepyeni yapılar üretme olanağı verir. Dolayısıyla etkileyicilikleri de kurdukları atmosferin başarısı oranında artar.

Bunları neden anlatıyorum? Çünkü bütün anlatıların kökeni -bu bir film de olsa, oyun da olsa- yazınsal kültüre dayanır. Bir senaryodan doğar. Metro serisi de yıllar önce böyle çıktı okurun karşısına. Ukraynalı küçük bir oyun firması olan 4A Games Dmitry Glukhovsky’nin Metro roman serisini bir oyuna dönüştürmeye karar verdi. Çünkü atmosferin başarısı oyun dünyasında kimi zaman öykünün kendisinden bile daha büyük bir önem arz ediyordu ve Metro serisi de muhteşem atmosferiyle oyuna aktarılmayı bekleyen bir hazine gibiydi.

Metro Exodus'un Sam's Story DLC'si için tasarlanan kapak görsellerinden biri

Metro Exodus’un Sam’s Story DLC’si için tasarlanan kapak görsellerinden biri

Yazar Dmitry Glukhovsky’yle birlikte çalışılarak 2010 yılında nükleer bir savaşın ardından metroalra sığınmak zorunda kalan bir toplumun yaşam biçimini ele alan Metro 2033 çıktı. Büyük beğeniyle karşılaşan seri 2013 yılında Metro Last Light ile devam etti ve bu sefer 20 yıldır metrolarda yaşayan insanlığın kurduğu politik düzene ve istasyonlar arası çekişmelere kadar daha büyük bir anlatıyla karşılaştık. Oyunlar çok beğenilince her iki oyunun makyajlı bir sürümü Redux adıyla piyasaya sürüldü. Özellikle bu sürümde oyuncuların taleplerini dinlemeleri ve başarılı bir ürün ortaya koymaları nedeniyle oyuncuların da gözünde saygın bir yer edinen 4A Games, bir işi tutkuyla yapınca, insanların yorumlarına değer verince nasıl kısa sürede büyük bir oyun firmasına dönüşüldüğünü de kanıtlar nitelikteydi.

Sam's Story DLC Tanıtım Görseli

Sam’s Story DLC Tanıtım Görseli

Uzun bir süre sessizlik oldu. 2019 yılında ise bir şaheser diyebileceğimiz Metro Exodus ortaya çıktı. Açık dünya öğeleri de taşıyan bu oyunda karakterimiz ilk defa metro tünellerinden yüzeye çıkıyor ve dünyanın kimi yerlerinde yüzeyde de yaşamın devam ettiğine tanık oluyordu.

Atmosfer ve anlatı anlamında inanılmaz başarılı bulduğum serinin 2019 yılının yazında bir de genişleme paketi çıktı. The Two Colonels adını taşıyan genişleme paketi bizi ana öyküde bir parçasına tanık olduğumuz bir öykünün derinliklerine götürmekteydi. Bu genişleme paketinin oyunun çıkışından 6 ay sonra gelmesi bize 4A Games’in daha önceden bu öyküyü planlamış olduğunu yani ticari kaygılarla oyun tuttu diye çıkarmadığı bir genişleme paketi olduğunu gösteriyordu. 2020 yılının hemen başında bir genişleme paketi daha patlattılar: Sam’s Story

Metro Exodus – Sam’s Story DLC’sinin Öyküsü

Sam’s Story, ana oyun Metro Exodus’un Baykal gölünün kıyısındaki acıklı finalinden sonra başlayan bir öyküye sahipti. Ekipteki çoğu karakterin aksine Amerikalı bir asker olan Sam, ekipten ayrılarak ana vatanı Amerika’ya dönmek ve eğer ölmediyse 70 yaşında olduğunu bildiği babasına yeniden kavuşmak için yolculuğuna başlıyordu.

Bu yolculukta Amerikalı bir iş adamı ve eski bir Rus komutanıyla karşılan Sam’in verdiği kararlar doğrultusunda farklı sonlara sürüklendiğimiz bir öyküyü deneyimliyorduk.

Sam's Story DLC'sinden oyun içi bir görüntü

Sam’s Story DLC’sinden oyun içi bir görüntü

Metro Exodus –  Sam’s Story DLC’sinin Genel Değerlendirmesi

Ben öykü anlatımına odaklanan iyi video oyunlarının olabildiği kadar çok genişleme paketi çıkarması gerektiğini düşünüyorum. Tüm dünyanın aklını yitirmişçesine birbirini öldürmek üzerine kurgulanmış çevrimiçi mücadeleci oyunlara yöneldiği şu yüzyılda başarılı bir atmosferde anlatılan iyi bir öykü deneyimlemek gittikçe zorlaşıyor çünkü.

Oysa başta da dediğim gibi tüm başarılı işler iyi bir anlatıya dayanıyor. Bugünün popüler akımı bu olmasa da öykü tek seferde oynanıp bittiği için finansal açıdan karlı görünmese de oyun şirketlerinin de bu gerçeği anlayarak gene anlatıya odaklanan oyunlara döneceğine inanıyorum.

Hem aslında öykü anlatan oyunların genişleme paketlerini çıkarmak firmalar için de daha az risk barındırıyor. Bir kere eleştiriler ve güncellemeler doğrultusunda akıcı bir oyun mekaniği elde edilmiş oluyor, geliştiriciler ve tasarımcılar artık teknik ayrıntılarla uğraşmak yerine yalnızca öyküye odaklanabiliyorlar ve eğer oyun çok sattıysa genişleme paketinin de iyi bir satış rakamına ulaşacağını tahmin etmek de zor olmuyor.

Sam’s Story benim birçok açıdan beğendiğim bir genişleme paketi oldu. Öykü olarak The Two Colonels kadar büyük bir anlatıyı ele almasa da anlatılışı bakımında hiç aksamayan ve seçimlerimizin sonuca etki ettiği bir genişleme paketi olarak hayli başarılıydı. Mutantlar ve insanlarla çatışmalar arasındaki dengenin özellikle bu genişleme paketinde ben ana oyundan da The Two Colonels’ten de iyi kurulduğunu düşünüyorum. Darısı söylentilere göre 2024’te duyuracağı konuşulan Metro Exodus serisinin devam oyununa.

Metro Romanlarının Yazarı Rus Yazar Dimitry Glukhovsky'nin Bir Fotoğrafı

Metro Romanlarının Yazarı Rus Yazar Dimitry Glukhovsky’nin Bir Fotoğrafı

NOT

Bu arada seriye esinini veren yazar Dmitry Glukhovsky’nin Ukrayna savaşıyla ilgili Rusya hükümetine muhalif söylemleri nedeniyle Rusya’da arananlar listesinde olduğunu ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığını söyleyelim. Şuradan Kayıprıhtım’ın yıllar önce yazarla yaptığı söyleşiyi de okuyabilirsiniz.

Metro serisine ait önceki oyunları ya da farklı genişleme paketlerine ilişkin incelemelerimizi okumak isterseniz de şuradan -> https://oyunyorumlar.com/?s=metro

Kaynaklar

https://www.4a-games.com

https://kayiprihtim.com

https://oyunyorumlar.com

https://oyunyorumlar.com

https://oyunyorumlar.com

https://oyunyorumlar.com

Metro Exodus Sam's Story DLC İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.6

Kısaca Görüşüm

Sam’s Story benim birçok açıdan beğendiğim bir genişleme paketi oldu. Öykü olarak The Two Colonels kadar büyük bir anlatıyı ele almasa da anlatılışı bakımında hiç aksamayan ve seçimlerimizin sonuca etki ettiği bir genişleme paketi olarak hayli başarılıydı. Mutantlar ve insanlarla çatışmalar arasındaki dengenin özellikle bu genişleme paketinde ben ana oyundan da The Two Colonels’ten de iyi kurulduğunu düşünüyorum.

Yorum Bırak!