Metro Exodus The Two Colonels DLC İncelemesi

Metro Exodus’un The Two Colonels İncelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

2019 yılında çıkan Metro Exodus’un iki saatlik kısa bir oyun deneyimi sunan The Two Colonels adlı öykü odaklı genişleme paketini inceleyeceğiz.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: 4A Games
Yayıncı: Deep Silver
Platform: Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One
Çıkış: 20 Ağustos 2019
Tür: Birinci Şahıs nişancı, hayatta kalma, korku
Modu: Tek oyunculu

Metro Exodus The Two Colonels DLC'sinin Tanıtım Görsellerinden Biri

Metro Exodus The Two Colonels DLC’sinin Tanıtım Görsellerinden Biri

Jason Schreier’in Kan Ter ve Pikseller adlı kitabını incelerken de belirtmiştik. Obsidian’ın CEO’su Feargus Urquhart oyun geliştirmeyi tıpkı bir film çekmeye benzetiyordu ancak sinemadan farklı olarak her yeni oyunda sıfırdan bir kamera üretmek zorunda kaldığınızı söylüyordu.

Sıfırdan projeye başlamak ve büyük bir oyun yapmak gerçekten zorlu bir iş. O yüzden ben isterim ki atmosferi ve oynanışıyla zaten büyük beğeni toplamış oyunlara, aynı atmosfere ve oynanışa sahip onlarca öykü odaklı DLC çıksın. İnsanı bir oyunu oynamaya iten en büyük motivasyonlardan biri öyküler çünkü.

Sözgelimi Rockstar GTA 5 Online’dan çok para kazanıyorum zaten diye yıllarca durmasaydı da GTA 5 evreninde geçen yeni öyküler yayınlasaydı fena mı olurdu? Daha önce GTA 4 için yaptıkları Episodes From Liberty City DLC’leri öyleydi mesela. Gayet de iyiydi.

Metro Exodus The Two Colonels DLC'sinden Bir Kare

Metro Exodus The Two Colonels DLC’sinden Bir Kare

Bu yüzden her seferinde sıfırdan başlamış bir iş yerine atmosferi ve oynanışı oturmuş oyunlara öykü odaklı genişleme paketleri yapmak mantıksız değil. Ekonomik olarak da yepyeni bir oyuna göre daha az bütçe ve emek ayrıldığı için kârlı bir iş bence.

4A Games de sanırım biraz da bu gibi gerekçelerle 2019 yılında çıkan Metro Exodus’a aynı yıl The Two Colonels DLC’sini ardından da 2020 yılında Sam’s Story DLC’sini çıkardı. Bu incelemenin konusu 2019 yılında çıkan The Two Colonels

The Two Colonels DLC’sinin Öyküsü

Anımsarsanız oyuncuların nükleer bir savaşın ardından metrolarda ve sığınaklarda yaşamak zorunda kaldığı bir evreni deneyimlediğimiz, yaşayacak bir yer aradığımız Metro Exodus oyunun incelemesinde Komutan Miller karakterinin biraz karton kaldığını ve derinleşmesi için geçmişine ve düşüncelerine yeteri kadar yer verilmediğini söylemiştik. Bu seçimin bir DLC planlamasıyla ilgili olabileceğini belirtmiştik.

The Two Colonels, Komutan Miller ve Albay Khlebnikov’un öykülerini ele alıyor. Öykü, bir ucundan ana oyuna da dokunuyor. Ana oyun Metro Exodus’da Anna’ya ilaç bulmak için radyasyon seviyesi inanılmaz yüksek olan, bu nedenle hayatta kalmanın çok zor olduğu Novosibirsk’e gidiyorduk.

Burada annesini ve ardından babasını kaybetmiş Kirill adında bir çocukla karşılaşıyor, yardımlarından faydalanıyor ve az da olsa sözünü ettiği çarpıcı geçmişini öğreniyorduk. İşte The Two Colonels DLC’si de Komutan Miller’ın tanıklığında Kirill’in babası Albay Khlebnikov’un öyküsüne odaklanıyor.

Kirill'in Fotoğrafı

Kirill’in Fotoğrafı

Oyun, Komutan Miller’ın konuşmasıyla açılıyor. Öğreniyoruz ki ana oyun Metro Exodus’da yolumuz Novosibirsk’e düşmeden 1 yıl kadar önce Novosibirsk’te de insanlar Metro tünellerinde yaşıyorlar. Ancak yüksek radyasyon seviyesi nedeniyle sürekli ilaç kullanmak zorundalar. Bir taraftan da mutantların neden olduğu bir tür atık, hava filtrelerinin ve su kanallarının tıkanmasına neden oluyor. Kirill’in babası Albay Khlebnikov da ekibiyle düzenli olarak devriyeye çıkıyor ve bu atıkları temizliyor.

Ancak bir süre sonra ilaç stoklarının tükenmesi ve üretiminin zorlaşması nedeniyle sorunlu bir tahliye süreci başlatılıyor. Albay Khlebnikov bur tahliye programını sürdürmekle görevlendiriliyor ve gene muhteşem dönüşlerle dolu sürükleyici ve sinematik bir maceraya sürükleniyoruz.

Komutan Miller Oyun İçinden Bir Kare

Komutan Miller, Oyun İçinden Bir Kare

Oyun, bir Komutan Miller’in olduğu yer ve zamanda bir Albay Khlebnikov’un olduğu yer ve zamanda geçiyor ancak daha çok Albay Khlebnikov’u oynuyoruz diyebiliriz.

Metro Exodus – The Two Colonels DLC Genel Değerlendirmesi

İki komutanın acı deneyimlerle kimliklerini buldukları oyunda sürekli gaz maskesi çıkarıp takma ve kalan filtre süresini takip etme zorunluluğu yok. Bu beni sevindirdi. Ana oyunda bu gaz maskesi olayı öyküye hizmet etse de bir yerde oyunun akışını da sekteye uğratıyordu.

Diğer taraftan ilk olarak mutantların neden olduğu bir tür atığı yakmak için elimize aldığımız lav silahını kullanmak inanılmaz keyifli bir deneyim.

Sözünü ettiğimiz lav silahı

Sözünü ettiğimiz lav silahı

Öykü bir bugünde bir geçmişte ilerliyor. Bu yazar için tutarlı bir öykü kaleme almak anlamında zorlu bir deneyim. Ama bu işi iyi kotarmışlar. Ayrıca oyun yalnızca iki saatlik bir deneyim sunmasına rağmen gerginlik seviyesi bazı bölümlerinde ana oyun Metro Exodus’u da geçer seviyede sanki.

Metrodan bozma şu barın güzelliğine bakar mısınız?

Metrodan bozma şu barın güzelliğine bakar mısınız?

Ayrıca oyundaki mekanlar gene detaylı ve eksiksiz bir biçimde tasarlanmış. İnsanlar her ne olursa olsun birlikte gündelik konulardan söz ediyorlar, şakalaşıyorlar, yerleri silen görevliler, içki servis eden barmenler var. Sizden ayrı olarak da bir yaşamın aktığını hissediyorsunuz. Yaklaştığınız insanlarla etkileşime girebiliyorsunuz. Bu sayede kendinizi o dünyanın içinde bulmanız da kolaylaşıyor.

Kaynaklar

https://oyunyorumlar.com/

https://oyunyorumlar.com/

https://store.steampowered.com/

Metro Exodus The Two Colonels DLC İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
5

Kısaca Görüşüm

Genel olarak Metro serisini seven herkesin uygun da bir fiyatla satılan bu DLC’yi mutlaka oynaması gerektiğini düşünüyoruz.

Yorum Bırak!