Hint GTA’sı Project Madras: Hindistan’ın Kalbine Açılan Bir Macera

Oyun sektöründe eskisi kadar çok 3A oyunla karşılaşamadığımızı biliyoruz. 3A oyun yapmak maliyetli ve beklentiler gerçekleşmeyince de zararlar çok büyük oluyor. Üstelik büyük şirketler kâr oranları istedikleri düzeyde değil diye öykü odaklı oyunlar yapmaktan da kaçınıyorlar. Bu nedenle eskiden her sene onlarca 3A oyun çıkarken şu aralar neredeyse hiç 3A oyunla karşılaşamıyoruz ancak şükürler olsun bağımsız stüdyolar gelişen ve ucuzlayan teknolojiler sayesinde gün geçtikçe daha çok güçleniyor. Artık oyun dünyasının beklediği atılımın bağımsız stüdyolar eliyle gerçekleşeceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

Project Madras Öne Çıkarılan Görsel

Project Madras Öne Çıkarılan Görsel

Geride bıraktığımız yıl neredeyse 3A oyunlar seviyesinde, onlar kadar hatta bazen onlardan da fazla keyif aldığımız Under The Waves gibi nitelikli birçok bağımsız oyun çıktı. Üç beş yıl içinde çok daha benzersiz işlerin çıkacağını ve oyun dünyasının zenginleşeceğini kestirmek zor değil.

Project Madras’ın Öyküsü

Bu içerik de Hindistanlı bağımsız bir geliştiricinin üretim sürecinde olduğu Project Madras hakkındaki öykü odaklı açık dünya oyunu hakkında. Project Madras’a bir Hint GTA’sı demek yanlış olmaz. Kendileri de zaten oyunu tasarlamaya başlarken Watch Dogs, GTA gibi oyun serilerinden yola çıktıklarını kabul ediyorlar ancak oyunlarına esinini veren temellerin batı dünyasından değil Hint sinemasından geldiğini söylüyorlar.

Oyundaki binalardan biri

Oyundaki binalardan biri

Yakınlarda Unreal Engine ile Royston Cinemo tarafından geliştirilen Project Madras’ın bir oynanış videosu bile yayınlandı. Videodan gördüğümüz kadarıyla oyun Hindistan’ın en büyük kentlerinden biri olan Chenneai’de geçiyor ve gece gündüz döngüsü var.

Geliştirilmekte olan oyunda şimdilik sürülebilir tek araç Hindistan’la özdeşleşmiş çekçek. Ana kahramanın birbirine benzer apartmanlara girebildiğini burada gerçekleştirilecek eylemlere ve hedeflere ilerleyebildiğini yani oyunun yarı dolu ve erişilebilir durumda olduğunu da görüyoruz. Geliştirici ekip sürülebilen araçların sayısının artacağını ve 300’den fazla da karakter olacağını söylüyor. Aksiyon dolu sahnelerin bazılarını da yakından izliyoruz.

Geliştirici Royston Cinemo daha önce büyük bir projeye kalkışmamış ama oynanış videosuna baktığımız zaman The Day Before’daki gibi bir dolandırıcılıkla karşılaşmayacağımız da belli gibi. Hem oyunu bekleyen büyük de bir topluluk var. Grafiklerin, animasyonların kalitesine takılmadıklarını iyi bir öykü deneyimlemek istediklerini belirterek büyük bir heyecanla oyunun çıkmasını bekliyorlar.

Project Madras'tan Oyun İçi Bir Görsel

Project Madras’tan Oyun İçi Bir Görsel

Oyunun çıkış tarihi ise henüz belli değil. Ancak gelişmeleri takip ediyoruz. Erken beta aşamasına geçtiğinde ya da çıktığında gene haberdar edeceğiz. Ben kişisel olarak 2025 gibi en azından erken beta olarak yayımlanır diye tahmin ediyorum.

Yorum Bırak!