The Last of Us left Behind İncelemesi

The Last of Us Left Behind incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Yazımızda 2013 yılında çıkan The Last of Us’ın 2014 yılında oyuncularla buluşan The Left Behind DLC’sini ve anlattığı öyküyü inceledik.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Naughty Dog
Yayımcı: Sony Computer Entertainment
Motor: Özgün
Platformlar: PlayStation 3, PlayStation 4
Çıkış: 14 Şubat 2014
Tür: Aksiyon-macera, hayatta kalma-korku
Mod: Tek oyunculu oyun

Naughty Dog‘un oyunlarına baktığımız zaman hepsinin üçüncü şahıs kamera açısıyla oynanan, çalışan bir denklemle iyi öyküler sunan oyunlar olduğunu görürüz. Kimi oyuncular şirketleri birbirine benzer oyunlar çıkarmakla suçlasa da bana sorarsanız çalışan bir mekanik varsa, küçük geliştirmelerle bunu iyileştirerek kusursuz hale getirmek ve böylece yeni öyküler anlatmak fena bir şey değil.

Söz gelimi her bir GTA için on yıl bekleyeceğimize aynı mekaniklere ve aynı oyun motoruna sahip aynı oyun için her sene aynı evrende geçen büyük bir hikaye daha yayımlamak mantıklı. En azından yeni oyun çıkana kadar hayli iyi de bir pazarlama stratejisi bence. 

Obsidian’ın CEO’su oyun yapmayı film çekmeye benzetiyordu. Ancak oyun yaparken filmden farklı olarak her seferinde yeni bir kamera da üretmeniz gerektiğini söylüyordu. Bu yeni kamera üretme işi ne kadar aza inerse ortaya öykü ve atmosfer üzerinde uğraşmak için daha fazla zaman çıkıyor. Bu da eski kafa oyuncuların oyunun içine girme ve iyi bir öykü deneyimleme olasılığını artırıyor.

Ancak her işin bir geleneği var. Oyun sektörü de böyle başına buyruk her seferinde her işi baştan yapan bir sektör. Artık teknolojinin de sınırlarında dolaştıkları için büyük yapım çıkarmak zaman alan bir süreç. Neyse biz gelelim The Last of Us‘un Left Behind DLC‘sine.

Naughty Dog, gene üçüncü şahıs kamera açısı ve aynı mekaniklerle öykü anlatma özelliğini DLC’lerde de bozmuyor. Joel ile Ellie‘nin öyküsünü deneyimlediğimiz çok beğenilen The Last of Us‘ın Left Behind DLC‘si de The Last of Us’la neredeyse aynı atmosferde ve aynı oyun mekanikleriyle oynanıyor. Dolayısıyla bu bizim hikayeyle etkileşim kurmamızı da daha kolay hale getiriyor.

DLC aslında The Last of Us’la ilgili iki şeye yanıt veriyor. Birincisi on üç yaşındaki Ellie’nin silah kullanmayı nasıl bu kadar iyi bildiği ve nasıl ısırıldığını açıklayan geçmişi, ikincisi de Joel yaralandıktan sonra geçen zaman diliminde Ellie’nin Joel’i kurtarmak için neler yaptığı.

The Last of Us Left Behind’ın Öyküsü

The Last of Us‘tan da anımsayacağınız üzere salgınla başlayan kıyamet sonrası bir dünyada önce insanların sağlıklarını korumak için karantina bölgeleri ilan edilmiş ardından bu karantina alanları yönetimin otoriterleşmesine neden olmuştu. Öyle ki tedavi çalışmalarından bile vazgeçilmişti. Left Behind DLC’sinde de Ellie’nin aslında çocuk yaşta düzeni korumak için eğitilen askerler arasına alındığını ve bunun için eğitim gördüğünü öğreniyoruz.

Ancak en yakın arkadaşı Riley ortadan kaybolup insanlığın özgürlüğünü geri kazanması ve bir tedavi bulması için çalışan Ateş Böcekleri adındaki ayrılıkçı örgüte katılınca Ellie’nin de kaderi değişmeye başlıyor. Left Behind DLC’si Ateş Böceklerinin açıkladığı görev yerine gitmeden önce son bir kez daha Ellie’yi görüp ona veda etme isteğiyle gelen Riley’in Ellie’yle yaşadığı maceraları anlatıyor.

Öykü zamanda atlamalarla anlatılıyor. Bir Ellie’nin Riley ile geçirdiği zamana bir Joel’in ölmek üzere olduğu zamana dönüyoruz. Oyunun ana hikayesi kadar başarılı bir başka hikayesi olan Left Behind her açıdan tatminkar bir iki buçuk saat yaşatıyor.

Left Behind DLC'si tanıtım görsellerinden biri

Left Behind DLC’si tanıtım görsellerinden biri

Ellie’nin çocukluk yıllarında çok sevdiği arkadaşıyla başından geçenler anlatıldığı için gerilim dozu The Last of Us kadar yüksek değil. Bu benim hoşuma gitti çünkü beni rahatlattı. Tetiğe bir hastalıklı ya da çete üyesi öldürmek için değil de arkadaşımızı su tabancasıyla ıslatmak için basmak neşeli ve olumlu bir deneyimdi. 

Onun dışında çevre tasarımı gene inanılmaz detaylı. Yıllar önce çıkmış bir oyunda karda bıraktığınız ayak izlerinin bile zamanla silindiğine tanık olmak muhteşem bir şey. Rockstar bunu yıllar sonra Red Dead Redemption 2 ile yaptığında bile heyecanlanmıştık. Naughty Dog bunu Red Dead Redemption 2’den seneler önce yapmış.

The Last of Us Left Behind Genel Değerlendirme

Yukarıda da değindiğimiz gibi ben aynı evrende geçen aynı mekaniklere sahip yeni öyküleri oynamamıza olanak veren DLC paketlerini çok severim. Alışkın olduğumuz kontroller ve atmosfer bizim hikayeye daha iyi odaklanmamızı sağlarlar.

Left Behind DLC’si de aynı şeyi yapıyor. The Last of Us’ın muhteşem atmosferini ve öyküsünü genişletip The Last of Us’tan görece daha az gerilim dozuna sahip yer yer neşeli yer yer de acıklı ama etkileyici bir deneyim vadediyor.

Naughty Dog’un çevre tasarımındaki özeni de aynı biçimde devam ediyor. Dolayısıyla The Last of Us’ı oynamış ve beğenmiş herkesin mutlaka Left Behind’ı da oynamasını öneriyoruz.

Kaynaklar

https://oyunyorumlar.com/the-last-of-us-incelemesi/ 

https://maiotik.com/red-dead-redemption-2-incelemesi/ 

The Last of Us Left Behind İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
5

Kısaca Görüşüm

The Last of Us’ı oynayan ve beğenen herkesin mutlaka deneyimlemesi gerektiğini düşündüğümüz bir öykü genişleme paketi.

Yorum Bırak!