Sackboy A Big Adventure İncelemesi

Sackboy a Big Adventure oyunun incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Bu incelemede The Little Big Planet serisinden tanıdığımız Sackboy’un yeni macerası Sackboy A Big Adventure oyununu inceleyeceğiz.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Sumo Digital
Yayıncı: Sony Interactive Entertainment
Motor: Unreal Engine 4
Platform: PlayStation 4, PlayStation 5, Windows
Çıkış: 12 November 2020
Tür: Platform
Mod: Tek oyunculu ve çok oyunculu

Kendimi tekrar etmekten kaçınsam da bloğumuzu ilk defa okuyanlar için tekrar edelim: Video oyunları benim için çok uzun süre kişisel deneyimler olarak kaldılar. Yani bugünkü popüler oyunculuğun dışında ben gerçek insanlarla oynanan rekabetçi oyunlardan ziyade gerçek insanlardan uzaklaşarak tek başıma öykü deneyimlediğim oyunları oynadım.

Sackboy A Big Adventure Kapak Görseli

Sackboy A Big Adventure Kapak Görseli

Rekabetçi oyunları hala insanların hırsını körüklediği için sevemiyor ve oynamaktan keyif almıyorum. Ancak sağ olsun Josef Fares abimizin ortaya koyduğu en azından insanlarla beraber bir öykü deneyimleyebildiğim A Way Out ya da It Takes Two gibi muhteşem oyunlar da çıkmaya başladı ve bunları oynamaktan keyif alıyorum. Yaşattığı deneyimle arkadaşlarımla ilişkimi derinleştirdiğini hissediyorum. Sackboy A Big Adventure oyununa da böyle başladım.

Sackboy A Big Adventure Hikayesi

Sack ırkının yaşadığı Sanatdünya’da her şey harika giderken korkudan ve karmaşadan beslenen Vex’in saldırısıyla Sack’ler yakalanıp kaos üreten bir fabrikada çalışmaya zorlanıyor. Bu saldırıdan yalnızca bizim küçük Sackboy’umuz kaçabiliyor ve diğer Sack’leri kurtarmak için farklı atmosfere sahip beş ayrı evrende geçen bir maceraya yelken açıyor.

Sack, aslında Playstation tutkunlarının The Little Big Planet serisinden tanıdığı bir karakter. The Little Big Planet, ilk çıktığı günlerde benzersiz bir deneyim vadettiği için çok iyi inceleme puanları almıştı. Ancak ben inceleme yazmak için sanıldığı gibi önce The Little Big Planet’leri ardından Sackboy A Big Adventure’ı oynamadım. Doğrudan serinin ardından çıkan Sackboy A Big Adventure’a başladım. Çünkü oyun dünyasında bir öyküye başından sonuna kadar tanık olayım derseniz işler artık zorlaşmaya başlıyor.

Biz edebiyatta okur, nitelikli metnin karşısına çırılçıplak çıkmalı deriz. Mümkünse önsözü bile okumadan doğrudan metinle karşı karşıya kalmalı deriz. Böylece okur düşünme sorumluluğunu kendi üstlenecek ve anlatıya bir etki altında kalmadan başlayacaktır. Ancak maalesef özellikle seri oyunlarda bu böyle olmuyor. Eğer başından sonuna kadar öyküye tanık olayım istiyorsanız önce serinin hangi sırayla oynanması gerektiğini öğrenmek için araştırma yapıyorsunuz. Bu araştırmada bolca spoiler yiyorsunuz. Ardından oyunun geçtiği evreni anlamak için temel bilgiler ediniyorsunuz… Evet hayatta bir şeyden keyif almak için mutlaka bir öğrenme süreci şart ama bazen bu hayli yıpratıcı bir şeye dönüşüyor.

Oyun firmaları risk almamak ve fazla enerji harcamamak için artık neredeyse yeni öyküler ya da oyunlar yaratmıyorlar. Var olan serileri sürdürüp gidiyorlar. Eğer o seriyi hiç deneyimlememiş yeni bir oyuncu varsa da bu serilerin detaylarını araştırmak birkaç söz edebilmek için tüm seriyi oynamak zorunda kalıyor. Ben aynı oyunun sonradan çıkan öykü geliştirmelerini de severek oynayan bir oyuncu olarak buna karşı değilim. Elbette seriler devam etmeli ama bunların yanında birkaç benzersiz iş de yayımlanması gerekiyor. Ya da seri oyunların birbirinden ayrı olarak da oynanıp öyküsünün takip edilebilmesi gerekiyor. Platform türü Sackboy A Big Adventure için böyle bir sorun yok. Bu nedenle The Little Big Planet’ler için de uzun uzun kendimi yormadım ve doğrudan Sackboy A Big Adventure’a başladım.

Genel Değerlendirme

Her şeyden önce bir oyunu profesyonelce yapılmış Türkçe dublajla oynamak çok keyifli. Bu keyfi en son Crysis’ten almıştım. Bu yüzden Playstation her ne kadar oyun fiyatlarını inanılmaz yüksek tutmakla eleştirilse de Türkçe dil desteği sunan ender firmalardan. Diğer firmalarının neden en azından bir altyazı desteğini bile getirmediklerini anlamak güç. Milyon dolarların konuşulduğu bir piyasada bir oyuna Türkçe altyazı eklemek inanın hiç dert değil. Türkiye’de korsan oyun tercih edildiği için, insanlar oyuna para vermekten kaçındığı için Türkçe desteği verilmiyor diyenler var ama bu da bahane değil. Ağır ağır da olsa yüksek kura rağmen Türkiye’de oyuncular oyunlara para vermeye başladı. Türkçe dil desteği gelse bu firmaların kazandığı paralar da artacak ama ne hikmetse inatla yapmıyorlar. Talepleri görmezden gelerek resmen boşveriyorlar.

Sackboy A Big Adventure için tasarlanan tanıtım görsellerinden biri.

Sackboy A Big Adventure için tasarlanan tanıtım görsellerinden biri.

İnsanın ana dilinde oyun oynaması gerçekten keyifli. Bunun dışında oyuna genel olarak bakacak olursak oyunun öyküsünün yeteri kadar sürükleyici olmadığını belirtmek gerekir. Her ne kadar platform türünde bir oyun oynuyor olsak da hikâyenin daha dramatik ve bizi oyuna bağlayan bir tarzda olmasını dilerdim. Böylece oyundaki küçük yapbozları tamamlarken, küreleri ararken daha büyük bir motivasyona sahip olabilirdim.

Oyun içinden o bölüme özgü verilen Jetpack özelliğini kullanabildiğiniz bir an.

Oyun içinden o bölüme özgü verilen Jetpack özelliğini kullanabildiğiniz bir an.

Oyun elbette bir arkadaşla birlikte oynayınca güzel. Oyunu hem çevrimiçi olarak hem de aynı Playstation üzerinde iki oyun koluyla oynayabiliyorsunuz. Bazı bölümler iş birliğine gereksinim duyulacak biçimde tasarlanmış. Ancak aldığı yüksek puanlara rağmen iki kişi bir öyküyü deneyimlediğimiz oyunlar arasında A Takes Two’daki gibi karşılıklı denge gerektiren ve öyküye tam uyum sağlayan bölümlerin olmadığını söylemek gerekir.

Oyundaki evrenlerden birine ait bir görüntü.

Oyundaki evrenlerden birine ait bir görüntü.

Oyunda bazı bölümlerde nesnelerle etkileşime girebilmemiz yeni özellikler ediniyoruz. Bu oynanışa dinamizm katmak anlamında iyi olmuş ancak bazı evrenler arasındaki zorluk dengesi hayli farklı. Bunun daha dengeli olması hoş olurdu. Ben eşimle birlikte oynadım ve o da bu konuda aynı fikre sahip.

Diğer taraftan eğer oyunu bir arkadaşınızla oynarsanız ara sahnelerin bazılarında arkadaşınızın görünmediğini fark ediyorsunuz. Bu da oyunun bütüncül deneyiminin aksamasına neden oluyor. Keşke kimi ara sahnelerde görünen kiminde görünmeyen ikinci oyuncuyu daha hatasız bir biçimde ekrana yansıtmış olsalardı. Böylece oyunu oynayan ikinci oyuncu da karakteriyle daha kolay bütünleşebilirdi. Karakter demişken oyunda birçok kıyafet ve nesne olduğunu bunların hepsini edinerek karakterinizi özelleştirebildiğinizi söylemek isterim. Ancak bunu çok sık yapmak da karakterinizle kurduğunuz özdeşimi kötü etkiliyor. Dolayısıyla The Little Big Planet serisi ve Sackboy her ne kadar çıktığı dönemde çok övülen benzersiz özelliklerini geliştirse de artık yeni on yılda oynanacak iki kişilik oyunlar için en azından kendi adıma yeterli bir görünüm sergilemiyor.

Ben büyük yayıncıların aksine oyunu o kadar yüksek bir puanla değerlendirmiyorum.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Fares

https://www.metacritic.com/game/playstation-3/littlebigplanet

https://store.playstation.com/tr-tr/pages/latest/

Sackboy A Big Adventure İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
3.4

Kısaca Görüşüm

Oyun yokluğunda eşinizle dostunuzla çok kasmadan sohbet ede ede oynamak için güzel bir oyun ancak büyük yayıncıların anlattığı kadar mükemmel değil.

Yorum Bırak!