It Takes Two İncelemesi

It Take Two oyunun incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

İçerikte tek başına oynanmayan illa bir arkadaşınızla oynamak zorunda olduğunuz harika oyun It Takes Two’yu inceleyeceğiz.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Hazelight Studios
Yayımcı: Electronic Arts
Yönetmen: Josef Fares
Motor: Unreal Engine 4
Platform: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S
Çıkış: 26 Mart 2021
Tür: Aksiyon-macera, Platform
Mod: Çok oyunculu

Oldum olası ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun rekabetçi oyunları pek sevmem, Candan Erçetin gibi kaybetmenin olduğu yerde kazanmak neye yarar ki! diye düşünürüm. Romantiklikten değil oyun bile olsa arkadaşlarımla rekabete girmek gerer beni. Rekabetçi bir tip değilim hırslanmam ama etrafımdakilerin hırslandığını görmek, alttan alta yapılan tepeden bakar ince şakalar rahatsız eder beni.

O yüzden mesela PES ya da FİFA’yı da karşılıklı oynamayı sevmem. Eğer bir arkadaşla başına oturacaksak bir takım seçelim ikimiz de aynı takımda olalım kupa almaya çalışalım falan isterim. Benim gibi naif oyuncu çok olacak ki artık böyle arkadaşınızla ortak bir maceraya çıktığınız oyunların sayısı arttı. It Takes Two da işte tam da arkadaşınızla aynı takımda olduğunuz böyle bir oyun.

It Takes Two Öyküsü

It Takes Two, Cody ve May adında boşanmak üzere olan bir karı kocanın öyküsünü anlatıyor. Bu karı koca bir gün kararlarını küçük kızlarına açıklıyorlar. Küçük kız ise annesi ve babasının barışmasını o kadar içten bir biçimde diliyor ki Hekim adındaki bir kitap, Cody ve May’i örgü bir bebeğe dönüştürerek macera dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Kendilerini örgü bir bebeğe dönüşmüş olarak buldukları an.

Kendilerini örgü bir bebeğe dönüşmüş olarak buldukları an.

It Takes Two, Hazelight Studios’un daha önce çıkardığı iki kişilik oyunu A Way Out’taki gibi ikiye bölünmüş bir ekranla oynanıyor. Kimi bölümlerinde ekranın tek plana düştüğünü, bu sayede kamera ve oynanışın dinamikleştiğini belirtmek gerek.

It Takes Two'nun her bir bölüm tasarımını ayrı bir şaheser olarak ele alabiliriz. Çok özenli bir iş çıkarılmış.

It Takes Two’nun her bir bölüm tasarımını ayrı bir şaheser olarak ele alabiliriz. Çok özenli bir iş çıkarılmış.

Oyun, ortalama 2 saat süren bölümlerden oluşuyor. Her bölümde karakterlerimize yeni bir silah ve yeni bir oynanış dinamiği ekleniyor. Yapımcıların oyunu hareketli bir hale getirmek için çokça uğraştığını, her bölümün tasarımından tutun kontrol şemasına kadar yeniden tasarlandığını kolayca görebiliyorsunuz.

Genel Değerlendirme

Oyunun dağıtımcısı Electronic Arts. Biz Electronic Arts’ın astronomik fiyatlama stratejisine alışkınız ancak bu oyun için Hazelight Studios’un Electronic Arts’ı ikna ettiğini ve bir kişinin satın alımıyla arkadaşının da ücretsiz olarak oynayabileceği satış biçimini kabul ettirdiğini görüyoruz.

Oyun ekran ikiye bölünerek oynanıyor. Ancak yer yer kameranın tek plana düştüğü de oluyor.

Oyun ekran ikiye bölünerek oynanıyor. Ancak yer yer kameranın tek plana düştüğü de oluyor.

It Takes Two, oynanış anlamında da hayli eğlenceli. Bulmacalar çok kolay ya da çok zor değil ancak gene de bazen biraz kafa yormanız gerekebiliyor. Oyunun inanılmaz başarılı atmosferi, bulmacaları daha da gizemli hale getiriyor ve oyunu benzersiz bir sanat yapıtına bir adım daha yaklaştırıyor.

Oyunu bitirebilmeniz için arkadaşınızla tam bir uyum içinde hareket etmeniz gereken bölümler var. Bu sayede arkadaşınızla sanal da olsa gerçekten bir macerayı beraber deneyimlemiş ve sorunları aşmak için beraber hareket etmiş oluyorsunuz. Burada oyun haberlerine sıklıkla yer veriyoruz. Biliyorsunuz strateji oyunlarında başarılı olan oyuncuların gerçek yaşamda da başarılı yöneticilik kariyerlerine sahip olduklarına ilişkin bir makale yayımlanmıştı. Bu oyun için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Oyunu beraberce birbirlerine sinirlenmeden gülerek oynayan arkadaşların ya da sevgililerin ilişkisinin gerçek hayatta da eğlenceli ve uzun süreli olacağını söylemek yanlış olmaz.

Ancak belirtmek gerekir ki oyun diğer basit rekabetçi oyunlar gibi birbirinizle oyun dışında uzun uzun sohbet etmenize pek olanak vermiyor. Sürekli olarak odaklanacağınız bir sorunla karşılaşıyor ve onu irdelemek durumunda kalıyorsunuz. Bu iyi mi kötü mü bilemiyorum. Sanki biraz daha esnek davranılabilirmiş.

Cody ve May bir patlamadan kurtulmaya çalışırken.

Cody ve May bir patlamadan kurtulmaya çalışırken.

Sonuç

Bu yaşıma kadar öğrendiğim en önemli şey, uzun süreli dostlukların ilgi alanlarının benzerliğiyle de ilgisi olduğu. Aynı şey dostluğun kurulma sürecinin hızlanmasıyla da ilgili. Söz gelimi Oğuz Atay’ı seven iki insan düşünelim. Bu ortak okuma iki insana uzun süreli bir yaşanmışlık deneyimi ekleyebilir ve daha çabuk samimileşmesini sağlayabilir.

It Takes Two da böyle bir oyun işte. Oyunu oynayarak arkadaşlığınıza sanal da olsa bir deneyim ve yaşanmış bir macera ekliyorsunuz. Olanaklar yüzünden birbirinizle görüşemediğiniz şu pandemi döneminde hoş bir anı oluşturuyorsunuz.

Çoğunlukla arkadaş vurgusunu yaptık ama dileyen sevgilisiyle de oynayabilir tabi. Hatta oyunu böyle oynamak daha eğlenceli olacaktır sanırım.

Rahatsız edici şiddet sahneleri, karmaşık diyaloglar, öğrenilmesi gereken yepyeni bir açık dünya ya da kötü silahlar yok. Oynamanızı şiddetle tavsiye ettiğim neşeli bir oyun bu It Takes Two.

NOT: Rahatsız edici şiddet sahnesi yok dedik ama heyecanınızı kaçırmadan anlatmaya çalışayım. Pelüş bir filin kulağını koparım sürüklediğimiz bir an var. Görüntüsel anlamda hiçbir şiddet ögesi barındırmıyor ama hayli sayko. Oynayınca hak vereceksiniz.

Kaynaklar

https://gelecekbilimde.net/iyi-oyunculardan-iyi-yonetici-olur-mu/

https://kitapyorumlar.com/oguz-atay-bir-bilim-adaminin-romani-incelemesi/

It Takes Two İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.8

Kısaca Görüşüm

Rekabetçi oyunları sevmeyen, arkadaşı ya da sevgilisiyle birlikte takım olarak bir macera deneyimlemek isteyen herkesin oynaması gereken muhteşem bir oyun.

Yorum Bırak!