Firewatch İncelemesi

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Campo Santo
Yayıncı: Panic Inc.
Motor: Unity
Platform: Linux, OS X, PlayStation 4, Windows, Xbox One, Nintendo Switch
Çıkış: 9 Şubat 2016
Tür: Macera
Modu: Tek oyunculu

Firewatch, Compo Santo’nun geliştirdiği Panic Inc.’in yayımladığı benzersiz bir macera oyunu. Oyunda Henry adında bir karakterin öyküsünü deneyimliyoruz. Oyun başlamadan önce yalnızca metinle Henry’nin kısa geçmişini öğreniyoruz. Burada ekranda beliren yazılar doğrultusunda Henry’nin Julia adında bir karısı olduğunu, birbirlerini çok sevdiklerini ancak Julia’ya demans tanısı konulduğuna tanık oluyoruz.

Firewatch Öne Çıkarılan Görsel

Firewatch Öne Çıkarılan Görsel

Henry karısını her şeyden çok seviyor, hastalığı boyunca ona gözü gibi bakıyor ancak bir günlük dalgınlığı nedeniyle bir felaketin eşiğinden dönülünce Julia’nın ailesi kızlarına daha iyi bakmak için Julia’yı yanlarına almaya karar veriyor. Henry suçluluk duygusuyla bunu kabul ederek kendini aylarca yalnız kalacağı bir orman denetleme kulesinde buluyor.

Firewatch Hakkındaki Bilgiler

Geliştirici: Campo Santo

Yayımcı: Panic

Motor: Unity 3D

Platformlar: PlayStation4, Windows, Mac, Linux

Tür: Macera

Mod: Tek oyunculu oyun

Oyunun girişindeki bu öykü sözcüğün gerçek anlamıyla sizi bir anda çarpıyor. Bu, öykünün niteliğinden çok kullanılan yöntemle ilgili. Senaristler öyküyü anlatmak için ikinci tekil bir anlatıcı seçmişler. Yani metin sen diliyle aşağı yukarı şöyle kurgulanmış:

“Kapıyı açtın. Julia’yı yerde yatar buldun. Suçluluk hissediyorsun.”

Bu aynı zamanda oyuncunun ana karakterle özdeşim kurmasını da inanılmaz kolaylaştırmış. Bu anlatım biçimi yazınsal yapıtlarda da kullanılıyor. Söz gelimi Calvino’nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu romanında da üçüncü tekil anlatıcı yerine böyle bir anlatım seçilmiş ve okur romanın ana öznesi haline getirilmişti.

Ormandaki sorunları raporlamak ve çıkabilecek olası krizlere engel olmak için ormandaki işimize başlıyoruz. Dış dünyayla iletişimimiz yok denecek kadar az. Yalnızca diğer kuledeki Delilah adındaki bir kadınla iletişim halindeyiz. Bir defa da Julia’yla görüşüyoruz.

Firewatch'tan Oyun İçi Bir Görüntü

Firewatch’tan Oyun İçi Bir Görüntü

Ormandaki görevlerimiz esnasında Delilah ile sohbetimiz gerçekten çok derinlikli ve doğal bir görünüm sergiliyor. Bir benzerini Invincible’da da hissetmiştim. Derken bir gün ormandaki görevleri hallettikten sonra kuleye geri döndüğümüzde etrafın yerle bir edildiğini ve büyük bir gizemin içine sürüklendiğimizi görüyoruz.

Oyunda yalnızlık teması inanılmaz iyi verilmiş. Doğayla baş başa insan gerçekten kendini sorguluyor. Bir GPS ekranı yerine harita ve pusula kullanmak da ormandaki deneyimi zorlaştırıcı ama oyuna olumlu etki eden muhteşem bir şeye dönüştürmüş. Gerginlik, macera ve korku öğelerini o kadar iyi birleştirmiş ki hiçbir yönü ağır basmıyor ve tam anlamıyla yalnız bir adamın gizemli bir macerasını deneyimliyoruz.

Sürprizi kaçırmamak için devamını anlatmıyorum ama sonuna kadar muhteşem bir biçimde sürükleyen öykü sonuyla maalesef yazıyla uğraşanların yakından bildiği bir kavram olan Deus Ex Machina’ya kurban gidiyor. Yani her şeyin bir anda ortaya çıktığı bir notla kalıveriyorsunuz. Bu öykünün derinliğine darbe vuruyor ve senaryonun birçok bölümünün de havada kalmasına neden oluyor ancak oyunu gene de oynamak gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Hissettirdiği duygular deneyimlenesi çok özel duygulardı. Delilah ile olan tuhaf elektrik, demans hastası olan karımız ve ölümle burun buruna geldiğimiz anlar benzersiz ve doğaldı.

Oyunu anlamak için biraz İngilizce bilmek gerektiğini belirtelim. Aslında oyunun Türkçe çevirisi için resmi bir çaba da varmış ancak profesyonel çevirmenlerle yapılan yerelleştirme %37’deyken yapımcı firma Türkçe karakterleri düzenleyemediğini ve bu çeviriyi Steam’e nasıl uygulayacağını bilemediğini söyleyerek bu işi sekteye uğratmış. Yerelleştirme ekibi bu sorunları kendi programcılarıyla çözebileceklerini belirtseler de firmadan ses çıkmamış.

Burada ilk günden beri anadilde oyun oynamak konusundaki hassasiyetimi bilenler biliyor. Böyle bir yanıta inanamıyorum. Umarım geç de olsa sorun çözülür ve insanlar oyunu Türkçe de oynayabilirler. Bu arada bu oyuna Türkçe bir ad bulsaydık “Gözetleme Kulesi” harika olmaz mıydı?

Firewatch İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.7

Kısaca Görüşüm

Hissettirdiği duygular deneyimlenesi çok özel duygulardı. Delilah ile olan tuhaf elektrik, demans hastası olan karımız ve ölümle burun buruna geldiğimiz anlar benzersiz ve doğaldı.

Yorum Bırak!