Far Cry 6 incelemesi

Far Cry 6 incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Bu makalede artık tamamen video kurgulamaya dönmüş oyun incelemelerini blog düzleminde yazmaya devam edecek ve Ubisoft’un çıkardığı Far Cry serisinin son üyesi Far Cry 6’yı inceleyeceğiz.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Ubisoft Toronto
Yayımcı: Ubisoft
Platformlar: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S
Çıkış: 7 Ekim 2021
Tür: Birinci şahıs nişancı
Mod: Tek oyunculu ve çok oyunculu oyun

Ubisoft, oyun dünyasının kahırkeşi, her sene açık dünya büyük oyun çıkarabilen ender firmalardan biri, şu dolar kurlarıyla bile uygun fiyatla oyun sokar pazara ama gene de oyuncuları sevmeye ikna edemez kendisini.

Oyuncular Ubisoft’u her sene aynı oyunları yapmakla ve yenilik getirmemekle suçlarlar genellikle. Birbirine benzer açık dünya konseptleri üzerine kurgulanmış Far Cry, Assassins Creed, Watch Dogs ve Tom Clancy serileri de bu eleştirinin yersiz olmadığını gösterir aslında. Ancak gelin bir soralım kendimize Ubisoft da olmasa her yeni sene bu kadar büyük oyunlar oynayabilecek miyiz evimizde?

Far Cry 6 tanıtım afişlerinden biri.

Far Cry 6 tanıtım afişlerinden biri.

Bu uyaklı girişten sonra belirtelim ki Ubisoft’un yalnızca geliştirme olsun diye değil hakikaten oyunu daha sürükleyici hale getirsin diye oyunlarına yenilikler eklemesini ben de isterim elbette. Ancak daha önce burada defalarca anlattığım üzere bilgisayar oyunlarının rekabetçi çevrimiçi oyunlar bir yana bir öykü anlatma aracı olduğunu düşünüyorum ve aslında aynı evrende geçen farklı yüzlerce öykü deneyimlemek de beni yeni bir oyunla karşılaşmak kadar mutlu ediyor. Bu yüzden aynı oyunların öyküsünü değiştiren genişleme paketlerini de ilgiyle takip ediyorum. Dolayısıyla Ubisoft’un birbirinin aynısını çıkarmakla itham edildiği oyunları da büyük bir keyifle oynarım. Benim için önemli olan öyküyü deneyimlemektir. Bir de zor kazandığım paramın karşılığını uzun oyun süreleriyle almak isterim. Bu kadar pahalı bir sanayide çok çok az büyük oyun çıktığını düşününce de kendimi Ubisoft’a karşı müteşekkir hissederim. Şimdi gelin Far Cry 6’ya yakından bakalım.

Far Cry 6’nın Konusu

Far Cry 6, şaşırmayacağımız üzere diğer Far Cry oyunları gibi gene bir devrim hikayesini konu alıyor. Yetim bir çocuk olarak başlıyoruz hikayeye. Bu sefer oyun sizi ilk sahnesiyle birlikte hızlı bir biçimde öykünün içine almayı başarıyor. Bir gerilla olarak zemini hazırlanmış bir devrime kimlik kazandırıyor ve devrimin kahramanı olmaya doğru giden kaderimizi gerçekleştiriyoruz.

Oyun Yara adında tropikal iklime sahip bir ülkede geçiyor. Ülkeyi yöneten diktatör kansere çare olduğunu iddia ettiği ilaçları satarak Yara’yı tekrar bir cennete çevirmeyi düşlediğini söylüyor. Ancak bu ilaçların üretiminde binlerce yoksul Yara vatandaşını zehirlediğini kamuoyundan gizliyor. Ses çıkaranlar da totaliter rejimin keskin önlemleriyle yüzleşiyor.

Oyun içi sinematiklerden bir sahne.

Oyun içi sinematiklerden bir sahne.

Böyle bir ortamda karakterimiz, Libertad’la birlikte diğer örgütlerle bağlantı kuruyor ve Yara’nın kurtuluşunu gerçekleştirmek üzere ilerliyor. Oyunun hayli geniş öyküsü beni ziyadesiyle memnun etti. Hem uzun bir oynama süresi vadediyor. Hem de katmanlı ve diğer Far Cry oyunlarına göre gerçekten çok daha ayakları yere basan bir öykü.

Far Cry 6, serinin diğer oyunları gibi bölge bölge ve kendisine karşı savaştığımız diktatöre giden kilit adamları ortadan kaldırmakla ilerliyor. Biz de bölge bölge direnişimizi örgütlüyor, anahtar karakterleri ortadan kaldırıyor ve en sonunda diktatörle yüzleşmeye kadar ilerliyoruz.

Olumlu Yönleri

 • Oyun sizi ilk sahnesiyle öykünün içine almayı çok iyi başarıyor. Sanırım bunu daha iyi yapan bir Far Cry oyunu yok. Sinematik, hızlı ve güzel bir girişi var.
 • Ubisoft aynı oyunu çıkarmakla eleştiriliyor ama bunun bir artısı da aynı oyun motoru ve aynı teknikler kullanıldığı için artık neredeyse hiçbir teknik hata ile karşılaşmıyor oluşunuz. GTX 1050 ekran kartıyla tek bir FPS düşüşü yaşamadığımı belirtmek isterim. Oyun teknik anlamda hayli başarılı.
 • Oyunun içine yerleştirilmiş küçük ve gülümseten detaylar var. Mesela karakterimiz araba sürerken bilindik bir şarkıyla karşılaşınca bunu mırıldanmaya başlıyor ve bazen arabadan indiğinde de bu mırıldanma biraz sürüyor. Sonra arabayı getirmesi için çağırdığımız adam bazen bize “Bu çizik ben sürmeden önce de vardı.” gibi küçük espriler yapabiliyor. Bunlar oyunun ilerleyişini mekanik olmaktan kurtarıyor.  Küçük görünse de atmosfere büyük katkı sunuyorlar.
 • Ubisoft açık dünya oyunlarındaki sürüş mekaniklerini Watch Dogs hariç çok başarılı ayarlayamıyordu. Bunda en azından öncekilerinin üzerine biraz koymuşlar. Araba sürmek eziyet değil, keyif verdiği anlar bile oluyor. Ata bile binebiliyorsunuz o da fena değil.
 • Ubisoft’un bundan önce diğer oyunlarda var tuttu bu fikir diye eklediği gökyüzünden düşen drop mantığı bu oyunda daha mantıklı bir zemine oturtulmuş.
 • Belki öykü bizim seçimlerimiz doğrultusunda ilerlemiyor ve bu nedenle pek interaktif değil ama klasik, karton bir Amerikan kahramanından da daha karakterli. Duygusal olduğu ve anti kahraman özellikleri gösterdiği sahneler bile var.
 • Uzun bir oyun süresine sahip. Sizi gece gündüz oynasanız bile en az bir hafta oyalar.

Olumsuz Yönleri

 • Oyunda normalde birinci şahıs bir kamera var ama yalnızca kendi kamp alanlarımızda bu kamera üçüncü şahsa geçiyor. İlginç bir deneme olmuş. Oyuna eklenen amigolarımız yani hayvanlarımız var. Bu hayvanları çetenize eklemek ve yararlanmak için küçük görevler yapmanız gerekiyor. Eğlenceli ama gereksiz buldum. Hiç kullanmadım.
 • Oyunu eğlenceli kılmak için geliştirilen gerçeküstü silahlardan ise yalnızca Supremo’yu kullandım. Diğerleri sanki öykünün akışını sulandırıyormuş gibi geldi bana.
 • Büyük bir geliştirme yok. Ancak bir sürprizle karşılaşmamak da mutlu etti beni.
 • Senaryo’da genel olarak bir boşluk olmamasına rağmen yalnızca aşağıda gördüğünüz görüntüdeki gibi sızacağımız kampı uzaktan gözlerken yanımızdaki yoldaşın şöyle bin metreden görülebilecek biçimde sigara içmesi beni şaşırttı.
Kampa sızmadan önce görünür biçimde sigara içen bir yardımcı karakter.

Kampa sızmadan önce görünür biçimde sigara içen bir yardımcı karakter.

Aynı sorun Call of Duty’de de vardı. Captain Price cayır cayır sigara içiyordu. Biraz özen lütfen.

Genel Değerlendirme

Özetle Far Cry 6 bana sorarsanız bugüne kadar çıkmış en güzel Far Cry oyunlarından biri. Oyuncular her ne kadar Ubisoft’u pek sevmeseler de bana bu günlerde böyle güzel bir oynama süresi sunduğu için ben kendilerinden razıyım.

Fiyatları da çok uçuk noktalarda değil. Açık dünya ve FPS seven herkesin gönül rahatlığıyla beğenebileceğini söylerim.

Viva La Libertad!

Kaynaklar

https://eksisozluk.com/entry/90724309

https://maiotik.com/tom-clancys-ghost-recon-bir-acik-dunya-incelemesi/

https://maiotik.com/far-cry-new-dawn-oyun-incelemesi/

https://oyunyorumlar.com/watch-dogs-legion-incelemesi/

Far Cry 6 incelemesi
 • Anlatı
 • Kurgu
 • Atmosfer
 • Sürükleyicilik
 • Oynanış
4.5

Kısaca Görüşüm

Ayakları yere basan öyküsü ve uzun oyun süresiyle parasının hakkını veren en iyi Far Cry oyunlarından biri.

Yorum Bırak!