Call of Duty Modern Warfare II (2022) İncelemesi

Call of Duty Modern Warfare II (2022) incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İÇERİK ÖZETİ

Yazımızda Activision’ın 2022’de Infinity Ward’a yaptırdığı Call of Duty Modern Warfare II oyununu inceleyeceğiz.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Infinity Ward
Yayıncı: Activision
Motor: IW 9.0
Platform: PlayStation 4, PlayStation 5, Windows, Xbox One, Xbox Series X/S
Çıkış: 28 Ocak 2022
Tür: Birinci şahıs nişancı
Mod: Tek oyunculu veya çok oyunculu

Evet çok pahalı. Evet bir formül tutturdular ve her sene yenilik eklemeden yeni bir oyun çıkarıyorlar. Belki iki senede bir çıkarsalar niteliği artacak ama onlar her sene çıkarıp hep daha fazla kazanmak istiyorlar.

Call of Duty Modern Warfare'in Kapak Görsellerinden Biri

Call of Duty Modern Warfare’in Kapak Görsellerinden Biri

Tamam şimdi ezbere yazılanları bir kenara bırakalım.  Sonda yazacağımızı başta yazalım oyun kusursuz ama be sevgili okur, kusursuz. Geliştirilebilecek yönleri açısından, menü tasarımları ve genel ilerleyiş açısından birçok eleştiri sunabiliriz elbette ama Call of Duty Modern Warfare II benim son yıllarda oynadığım en iyi Call of Duty.

Call Of Duty Modern Warfare II’nin Öyküsü

Bu sefer oyun Rusya ile İran arasındaki yasa dışı bir silah takasıyla başlıyor. Ekibimiz bu takasın başındaki İranlı generali öldürüyor. Generalin askerlerinden biri de bunun intikamını almak için bir terör eylemi planlıyor.

Call of Duty Modern Warfare II'nin Tanıtım Görsellerinden Biri

Call of Duty Modern Warfare II’nin Tanıtım Görsellerinden Biri

Oyun boyunca bu eylemin ne olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Avrupa’nın göbeğindeki huzurlu ülkelerde çatışmalara giriyor ve Meksika’daki kartellerinin Amerikan ürünlerini kaçırmada ne kadar maharetli olduklarını görüyoruz.

Oyunda helikopterden ekip arkadaşlarımızı kolladığımız görevlerden, keskin nişancı olarak hizmet ettiğimiz anlara ve arabalı çatışma sahnelerine kadar birçok aksiyonun içine giriyoruz. Kentlerde kovalamacaya, limanlara sızmaya, üslere dalmaya kadar tempolu bir aksiyon deneyimi yaşıyoruz.

Oyun süresi kısa olmakla eleştiriliyor ancak bu kadar tempolu bir yapım için bence uygun. Biraz daha uzasa olayın sündürüldüğünü düşünürdük. Yalnızca her ne kadar her karakterin geçmişten getirdiği bir öyküsü olsa da bu kadar kısa bir öykü için çok fazla karakter var. Bu da oyuncunun yönettiği karakterlerle özdeşim kurmasını zorlaştırıyor.

Call of Duty Modern Warfare II Genel Değerlendirme

Call of Duty oyunlarının özellikle girişleri çok çarpıcı ve hızlı oluyor. Call of Duty Modern Warfare II’nin girişi de büyük bir tempoyla açılıyor ve bu sayede öykünün içine girmekte hiç sorun yaşamıyorsunuz. Öykünün bazı bölümlerinin Avrupa’daki seçkin ülkelerde geçmesi son yıllarda iyiden iyiye dile getirilmeye başlanan Avrupa’da birçok suçlunun rahat dolaşmasına sunulan bir eleştiri niteliği de taşıyor.

Call Of Duty Modern Warfare II Oyun İçi Bir Görüntü

Call Of Duty Modern Warfare II Oyun İçi Bir Görüntü

Diğer oyunlardan farklı olarak bu oyunda etraftaki nesneleri toplayarak bir şeyler geliştirmek zorunda olduğumuz gerilimi yüksek bölümler ve çevrimiçi modunda kullanılmak üzere tasarlandığını düşündüren ama öykü modunda da güzelce deneyimlediğimiz geniş çatışma alanları var. Genel eleştirilerin aksine ben özellikle etraftan nesneler toplayarak silah geliştirdiğimiz loot bölümlerini ve geniş alanlardaki çatışmaları beğendim. Ancak loot üzerine biraz daha çalışılması gerekebilir. Bu haliyle yalnızca çevrimiçi mod için tasarlandığı düşünülüyor. Gelişirse Call of Duty oyunlarının öykü modunu da geliştiren ve genişleten bir yenilik olur.

Bütün bunların dışında çok ama çok önemli bir sorun var. Bunu tüm birinci şahıs odaklı çatışma oyunları için söylemek olanaklı ama özellikle Call Of Duty Modern Warfare II, şiddeti estetize etmek anlamında da ciddi bir sorun yaşıyor bence. Bir savaş oyunun aynı önceki Call of Duty oyunlarında da gösterildiği üzere, şiddetin ve savaşın dünyanın en kötü şeyi olduğunu gösteren çarpıcı sahneler barındırması lazım. Söz gelimi daha önce oyunyorumlar.com’da incelemesini yazdığım üzere 2019’da çıkan Call of Duty Modern Warfare’de ve önceki oyunlarda kanımızın donduğu sahneler görmüştük. Buradaysa insanları öldürdükçe birbirini öven karakterler var.

Bunun dışında sinirimi bozan bir durum da Call Of Duty’nin her yeni çıkardığı oyunu önceki oyunlarla bir arada açılan bir uygulama üzerine yüklemesi. Bir oyuna genişleme paketi mi aldım, yeni bir oyun mu oynayacağım anlamak olanaklı değil. O kadar para vermişim oyun almışım hala Call of Duty uygulamasını açıyor, yeni aldığım oyunun nereye eklendiğini bulmaya çalışıyorum. Anladık önceliğiniz çevrimiçi oyununuz ama bu durumu değiştirmelerinin olumlu dönütler sağlayacağını düşünüyorum.

Bir de Call Of Duty markasının dışında bir de artık neredeyse bir Modern Warfare markası da var. E bu marka da güçlü olunca piyasaya aynı adla oyunlar sürmek kaçınılmaz oluyor ama neden 2009’dakiyle birebir aynı adı kullanıyorlar bunu da anlamak olanaksız. Öykü farklı, karakterler farklı… Call of Duty: Modern Warfare Lost Balistic olsun mesela adı neden Call of Duty Modern Warfare II?

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Bundan sonra çıkan Call of Duty oyununu pek önermiyorlar, sağlam bir indirim yemedikçe alıp da oynayıp inceleyemem. Başka bir oyunun incelemesinde daha görüşene dek kendinize iyi bakın.

Kaynaklar

https://oyunyorumlar.com

https://www.callofduty.com

Call of Duty Modern Warfare II İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.9

Kısaca Görüşüm

Oyun kusursuz ama be sevgili okur, kusursuz. Geliştirilebilecek yönleri açısından, menü tasarımları ve genel ilerleyiş açısından birçok eleştiri sunabiliriz elbette ama Call of Duty Modern Warfare II benim son yıllarda oynadığım en iyi Call of Duty.

Yorum Bırak!