Call of Duty Black Ops Cold War İncelemesi

Call of Duty Black Ops Cold War oyunun incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Bu içerikte Call Of Duty Black Ops Cold War’ı inceleyecek oyunun öyküsünden, oynanışından ve yeniliklerden söz edeceğiz.

Call of Duty Black Ops Cold War tanıtım görseli.

Call of Duty Black Ops Cold War tanıtım görseli.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Treyarch Raven Software
Yayımcı: Activision
Motor: IW 8.0
Platform: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows
Çıkış: 13 Kasım 2020
Tür: Birinci şahıs nişancı
Modlar: Eşli oynanış, tek oyunculu, çok oyunculu

Ben bir AAA oyun bağımlısıyım. Piyasada AAA oyun[1] azaldı mı? Elim ayağım titrer. Yapacak bir şey bulamam. Faremin imleci headshot atacak adam arar? Bu nedenle özellikle FPS[2] ya da Açık Dünya türünde ilgimi çeken AAA bir oyun varsa çamur gibi olsa da alır oynarım.

Çevrimiçi mücadele ile işim olmaz o yüzden böyle oyunların öyküsünü önemserim. Video oyunlarının çağımızın en etkileşimli öykü anlatma yöntemi olduğunu düşünür ve bu oyunların öykülerine yazınsal bir niteliği olmasa da bir sanat eseri kadar saygı duyarım. Call Of Duty serisinin son oyunu Call of Duty Black Ops Cold War’ı da pahalı fiyatına rağmen Call of Duty Modern Warfare 2019’da politik konusuna rağmen iyi bir öykü deneyimi sunduğu için bu dürtüyle satın alıp oynadım.

Call Of Duty Black Ops Cold War’ın Öyküsü

Adından da anlaşılacağı üzere Black Ops öykü serisinin arasında bir yerde konumlanan Call Of Duty Black Ops Cold War’ın öyküsü soğuk savaş döneminde geçiyor.

Gerçek tarihsel olayların kurguyla harmanlandığı oyunda, her şey  Tahran büyükelçiliğindeki Amerikan askerlerinin esir alınmasıyla başlıyor. Bu olayla ilgili iki adamın izine ulaşan CIA hemen operasyon başlatıyor. Bu adamlardan birini indirdikten sonra diğerini avlamak için herif Türkiye üzerinden kaçmaya çalışırken Trabzon Havalimanına baskın düzenliyor. Evet yanlış okumadınız Trabzon Havalimanına. Ben baktım Trabzon Havalimanı’nın açıldığı tarihle oyunda geçen tarihler birbirine uyuyor ve çevre tasarımı da gerçekten deniz dibindeki Trabzon Havalimanının tasarımına çok ama çok benziyor. Oyunun başında gördüğüm bu karşılaşma beni gülümsetti.

Call of Duty Black Ops Cold War'da Bell adında bir karakteri canlandırıyoruz.

Call of Duty Black Ops Cold War’da Bell adında bir karakteri canlandırıyoruz.

Bu havalimanı baskınında anlıyoruz ki Tahran’daki olay aslında sadece başlangıç. Perseus adında bir terörist nükleer bir silah kullanarak tüm Avrupa’yı kana bulamayı amaçlıyor. Oyunun geri kalanında Perseus’u yakalamaya uğraşıyoruz. Call of Duty her ne kadar vur ve ilerle tarzı bir oyun olsa da öyküsünün ilk Modern Warfare serisinden beri gördüğüm en derinlikli öykülerden biri olduğunu belirtmeliyim.

Soğuk Savaş, Amerika ve Sovyetler Birliği

Soğuk Savaş biliyorsunuz Amerika ve Sovyetler Birliği’nin asla sıcak bir çatışmaya girmediği ancak Afganistan ve benzeri ülkelerde karşıt örgütlere destek verdiği, karşılıklı sürekli bir silahlanma yarışında olduğu korkunç bir dönemdi.

Öykünün heyecanını kaçırmamak için çok bilgi vermek istemiyorum ancak bu silahlanma yarışında nükleer silahlanma yoluna da gidildi. Tüm dünya için büyük tehdit oluşturan bu durumu gören Amerikan başkanı Reagon öyküde anlatılana göre birçok farklı Avrupa ülkesine gizli nükleer sakladı.

Call Of Duty Black Ops Cold War Genel Değerlendirme

Call Of Duty Black Ops Cold War’ın öyküsü katman katman yapısı ve iyi yan görevleriyle beni gerçekten sardı. İlk defa bir Call of Duty oyununda Enis Kirazoğlu’nun da dediği gibi bulmaca çözdüğümüz bir bölüm vardı. Özellikle KGB binasına sızdığımız bölümdeki atmosfer ve gerilim bana Wolfenstein serisindeki kadar büyük keyfi verdi. İlk defa bir Call Of Duty oyununda verdiğimiz kararların oyunun ilerleyişine etki ettiğini ve buna göre oyunun farklı sonlarla bittiğini gördüm.

Call of Duty Black Ops Cold War'dan oyuniçi bir görüntü.

Call of Duty Black Ops Cold War’dan oyuniçi bir görüntü.

Özellikle oyunun iki farklı sonunu deneyimleyebilmek muhteşemdi. Heyecanını kaçırmak istemediğim için detay vermeyeceğim ancak sonunda bir Amerikan oyununda karşı tarafın da bakış açısını görebildik. Call of Duty Modern Warfare 2019’da öne fazla öne çıkan Amerikancı tarza gelen eleştirileri dikkate almışlar sanırım. Call of Duty her ne kadar gelirinin çoğunluğunu Amerika’dan elde eden bir oyun olsa da aynı zamanda küresel piyasayı da düşünmek zorunda tabi.

Black Ops Cold War’ın oynanış mekanikleri diğer Call Of Duty oyunlarından da alışkın olduğumuz üzere eğlenceli ancak bu eğlencenin dozu abartılı değil. Tempolu bir oyun olmasını sağlayan bu mekaniklerin bir araya geliş durumları optimum bir seviyede bence. Sadece bu oyunda tüm Call of Duty oyunlarını hep aynı zorluk seviyelerinde oynamama karşın karşıma çıkan düşmanlar daha kolay ölüyor gibi bir durum sezinledim.

Gelelim en büyük soruna! Bu oyun çok ama çok pahalı sevgili okur. Hikâye modu da en fazla dört beş saat sürüyor. Bu kadar kısa süren bir oyun için bu rakamlar inanılmaz. İyi bir indirime girmesini bekleyin derim. Ya da battle.net şimdilik göz yumuyor sanırım: Rusya’dan alan oyuncularda var ama orasını ben bilemem.

Kaynaklar

https://eu.shop.battle.net/en-gb/product/call-of-duty-black-ops-cold-war

https://maiotik.com/wolfenstein-the-new-order/

https://www.metacritic.com/game/pc/call-of-duty-black-ops-cold-war

Dipnotlar

[1] AAA Oyun: GTA serisi, Witcher, Cyberpunk 2077, Call OF Duty, Wolfenstein benzeri büyük bütçeli ve milyonlarca kullanıcı tarafından oynanan oyunlara AAA oyun deniyor. Bu oyunlar özelinde inanılmaz yenilikler getirmese de eğlenceli ve genelde çağının ilerisinde bir grafiğe sahip olurlar.

[2] FPS: First Person Shooter sözcüklerinin açılımı olan FPS, birinci kişinin gözünden oynanan nişancı oyunlarını temsil eden bir tür adı.

Call of Duty Black Ops Cold War İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.7

Kısaca Görüşüm

Uzun süredir oynadığım en derinlikli Call of Duty öyküsüne sahip ancak öykü modu çok kısa ve çok pahalı. Onun dışında çok güzel oyun.

Yorum Bırak!