Brothers: A Tale of Two Sons İncelemesi

Brothers: A Tale of Two Sons oyunun incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

İçerikte Starbreeze Stüdyosu tarafından 2013 yılında ortaya konan iki kişilik oyun Brothers: A Tale of Two Sons oyununu inceleyeceğiz.

Bilgisayar oyunları bana yalnızlığı çağrıştırır. Yıllarca dünyasına girerek huzur bulduğum birçok oyunu tek başına oynadım. Çok oyunculu rekabetçi oyunlardan oldum olası tiksindim. Elbette dostlarınızla olan tatlı rekabet iyiydi ama bu oyunlarının çoğundaki rekabetin zehirli bir tarafı vardı. Bu nedenle genelde hep eve geldim ve bilgisayar oyunlarının büyülü dünyasına tek başıma daldım.

Ardından rekabetçi olmayan beraberce de bir öykü deneyimleyebildiğiniz iki kişilik muhteşem oyunlar çıkmaya başladı. Ancak bu sefer de yıllarca tek başına oynadığım için ya da etrafımda bilgisayar oyunlarına meraklı, zamanı olan çok insan olmadığı için bu oyunları deneyimleme şansını hiç bulamadım.

Tabi bu yalnızca insanların ilgi duymasıyla ya da zaman bulmasıyla da ilgili değil. Türkiye’de kendinizi tatmin edecek bir bilgisayarı toplayacak maddi olgunluğa çok geç ulaşıldığı için çocukluğu aynı yaşam standartlarında geçmiş bireyler olarak bu dünyaya geç girmek zorunda kaldık. Bu bakımdan benim sabahlara kadar oyun konsolunda GTA Online oynayacak arkadaşlarım olmadı. Kendim de ikinci el bir Xbox 360 alacak parayı bir yerlerde çalışıp para biriktirerek elde etmiştim. Her neyse bu güzel iki kişilik oyunları toplumsal ve sınıfsal nedenlerle deneyimleme olanağını çok uzun süre hiç bulamadım yani.

Daha sonra Mustafa’yla tanıştık, kendisi benim beraber öyküler deneyimlediğim ilk oyun arkadaşım olur. Onunla bu sitede de incelemesini yazdığım It Takes Two ve A Way Out gibi iki muhteşem oyun oynadım. Bu oyunları ve yaşanılan yerden bağımsız olarak arkadaşlığa eklediği deneyimi o kadar beğendim ki iki oyunda da yönetmen olarak imzası olan Josef Fares’in 2013 yılında rafa koyduğu Brothers: a Tale of Two Sons oyununu alarak bir takıntılı oyuncu Feyime’yle aynı bilgisayar üzerinde iki kişi oynamaya başladık. Feyime, her oyunu sevmez ben de ona güzel oyunlar bulup oynamaya ikna etmeye çalışırım ama eğer oyunu severse de beni bıktırana kadar oynar.

Brothers: A Tale of Two Sons’ın Konusu

Brothers: A Tale of Two Sons Naiee ve Naia adındaki iki kardeşin yolculuğunu konu almaktadır. Öykü, Naiee karakterinin annesinin mezarının başında ağlamasıyla açılır. Naiee’nin annesi denize düşmüş ancak Naiee yüzme bilmediği ve küçük olduğu için annesini kurtaramamıştır. Hatta bu nedenle Naiee oyun boyunca sudan korkmakta abisi Naia’nın sırtına tutunarak suya girmektedir.

Ancak iki kardeşin başına gelenler bunlarla sınırlı kalmayacaktır. Babaları hastalanacak ve kurtulmasının tek yolunun hayat ağacındaki su olduğu anlaşılacaktır. Bundan sonra Naiee ve Naia babalarını iyileştirmek için hayat ağacının suyunu bulmak üzere yola çıkacaklardır.

Brothers: A Tale of Two Sons’ın Genel Değerlendirmesi

Oyun üçüncü şahıs kamerasıyla tepeden bir bakışla oynanıyor. Bu oyuna dinamizim katmış ancak bazı yerlerde kamera açısının başınızı hafif döndürdüğünü de söylemek gerek.

Brothers A Tale of Two Sons Tanıtım Görseli

Brothers: A Tale of Two Sons Tanıtım Görseli

Brothers: A Tale of Two Sons’un genel değerlendirmesinde mutlaka söylememiz gereken bir şey var: Oyun muazzam bir görselliğe ve Gustaf Grefberg tarafından yapılmış muhteşem müziklere sahip. 2013 yılında yapılmış bir oyun olmasına rağmen grafikleri ve muhteşem görselliğiyle asla eski hissettirmiyor ve bilgisayar oyunlarının gelmiş geçmiş en karmaşık sanat yapıtları olduğunu tekrar tekrar anımsatıyor.

Onun dışında kimi yerlerde, özellikle asansör animasyonlarında, atmosferin kurulmasına yardımcı olsa da oyunun ritmi hayli ağırlaşıyor ancak bu, öykünün genel anlatımını sekteye uğratmıyor. Ayrıca oyunda kardeşlerin birbirlerine isimleriyle seslenmeleri dışında neredeyse hiç diyalog olmaması da oyunun yönetmeni Josef Fares’in anlatmak istediğini söz kullanmadan da inanılmaz estetik ve evrensel bir dille anlatabildiğim ortaya koyuyor.

Brothers: A Tale of Two Sons oyun içi bir görüntü.

Brothers: A Tale of Two Sons oyun içi bir görüntü.

Oyun, iki kişilik. Bir oyun konsolunda çevrimiçi olarak ya da iki oyun koluyla oynanabiliyor. Veya bir bilgisayarda çevrimiçi ya da tek klavyenin ikiye bölünmesiyle de oynamak olanaklı. Eğer Antimicro gibi bir araçla key mapping[1] ayarlarını iyi yaparsanız bilgisayardan da iki oyun koluyla oynayabilirsiniz.

Oyun’un fiyatı ise hayli uygun an tibariyle Steam’de 24 lira ancak Gamepass üyeliğiyle 11 – 12 lira gibi bir yerde konumlanıyor sanırım.

Kaynaklar

https://github.com/AntiMicro/antimicro

https://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Fares

https://en.wikipedia.org/wiki/Gustaf_Grefberg

Dipnot

[1] Klavye’deki tuşları oyun kolundaki butonlara elle atama işi.

Brothers: A Tale of Two Sons İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.3

Kısaca Görüşüm

Eşinizle ya da dostunuzla oynayıp derinlikli bir öykü deneyimleyebileceğiniz, gözünüz kapalı uygun fiyatlara satın alabileceğiniz bir başyapıt.

Yorum Bırak!