Sniper Elite 5 İncelemesi

Oyunun incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Yazıda Rebellion’un geliştirdiği serinin son çıkan oyunu Sniper Elite 5‘i inceleyeceğiz. Fransa’da geçen bu oyunun kurulu olduğu atmosfer de II. Dünya Savaşı.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Rebellion Developments
Yayıncı: Rebellion Developments
Platform: Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S
Çıkış: 26 May 2022
Tür: Tactical shooter, stealth
Mod: Tek oyunculu ve çok oyunculu

Oldum olası hareketliliği yavaş, öyküsü sindire sindire ilerleyen aksiyon oyunlarını severim. Bu belki adı üstünde “aksiyon” türüne ters bir durum. Belki bu tarz oyunlardan genellikle hız beklemek gerekir ama ben tersini düşünüyorum. Bu nedenle bir karargâhı uzun süre inceleyip nereden gireceğime ilişkin ipuçları aradığım, karargâhı tepeden gören bir yere tüfeğimle çıkıp uzaktan tüm karargahı temizlemeye çalıştığım, bölümleri üstümü kirletmeden tamamladığım Tom Clancy’s Ghost Recon’un Wild Lands ya da Breakpoint gibi oyunlarını da çok severim.

Sniper Elite 5'in tanıtım görsellerinden biri

Sniper Elite 5’in tanıtım görsellerinden biri

Bu yüzden meseleyi ilerleten Sniper oyunları ilgimi çeker. Her şeyden önce şunu bilelim. Sniper dediğimiz zaman karşımıza iki oyun serisi çıkıyor. Biri Rebellion tarafından geliştirilen ve 2005 yılından beri çıkardığı 10’a yakın oyunla 20 milyondan fazla kopya satmayı başarmış Sniper Elite serisi. Diğeri ise City Interactive tarafından geliştirilen ve 2008’de Sniper: Art of Vıctory adıyla çıkmış olsa da daha sonra farklı firmalarca Sniper Ghost Warrior olarak devam ettirilmiş ve yalnızca Sniper Ghost Warrior adıyla çıktığı günden bu yana 11 milyondan fazla kopya satmayı başarmış Sniper: Ghost Warrior serisi.

Bizim bu içerikte inceleyeceğimiz oyun Rebellion’un geliştirdiği Sniper Elite serisine ait bir oyun. Sniper Elite 5.

Sniper Elite 5’in Öyküsü

Oyun aynı bir önceki oyunda olduğu gibi ikinci dünya savaşı yıllarında, gizli bir projeye darbe vurmak amacıyla ilerliyoruz. Oyun’da Alman asıllı olmasına rağmen savaşta müttefik devletlerin tarafını seçmiş bir keskin nişancıyız.

Oyundaki elelmanımız (kazağı gerçekten güzel)

Oyundaki elelmanımız (kazağı gerçekten güzel)

Bir saldırı ekibini korumak için görevlendirildiğimiz operasyonda işlerin ters gitmesiyle kendimizi bir anda cephe arkasında sıkışmış buluyoruz. Ancak üstün yeteneklerimizle birçok silahı devre dışı bırakıyor ve Fransız devrimcilerle karşılaşarak Kraken adındaki gizli bir Nazi projesinden haberdar oluyoruz.

Oyunun bundan sonraki kısmında Kraken projesinin amacını öğrenmeye çalışıyor, dünya tarihinde yaratacağı kırılmadan haberdar olduktan sonra da Kraken projesini yok etmek için can siperâne savaşıyoruz.

Sniper Elite 5 Genel Değerlendirme

Oyunda öykünün ilerleyişine göre tasarlanmış dokuz bölüm ve dokuz harita var.

Sniper Elite 5’in Bölümleri

 • The Atlantic Wall
 • Occupied Residence
 • Spy Academy
 • War Factory
 • Festung – Guernesey
 • Libération
 • Secret Weapons
 • Rubble And Ruin
 • Loose Ends

Her bölüm, önceden ilerleyeceğimiz alanı geniş bir perspektifle gördüğümüz bir yerden başlıyor. Gitmeden önce yolumuzu temizlemek için birkaç kişiyi uzaktan tıkır tıkır alıyoruz. Önceden gördüğümüz bir alarm varsa destek kuvvetler çağırmasınlar diye o alarmları uzaktan indiriyor ya da yerini belirledikten sonra yanına kadar gidip elimizle devre dışı bırakıyoruz.

Oyun içinden bir görüntü

Oyun içinden bir görüntü

Her bölümde ilerleyeceğimiz alanı uzaktan şöyle bir görmemiz gerçekten çok iyi olmuş. Kaleler, karargâhlar, savaş alanları önümüzde çarpıcı bir tablo gibi uzanıyorlar.

Oynayacağımız alan şöyle bir gözlerimizin önünde görünüyor önce

Oynayacağımız alan şöyle bir gözlerimizin önünde görünüyor önce

Her haritada gerçekleştirmemiz gereken ana görevler ve eğer gerçekleştirirsek müttefiklerimize destek olacak batarya patlatmak gibi yan görevler var. Bunların her birini yapmak bizim başarımımızı artırıyor ve bulduğumuz gizli silah zulalarıyla da envanterimizi geliştirebiliyoruz.

Bir önceki oyunun üzerine koyan bir oynanış var. Ben beğendim. Ancak bir önceki oyunda da insanların yakındığı bir sorun var ki aynen devam ediyor. Tam güzel bir tepe buldum. Buraya çıkayım da şöyle kendime hâkim bir pozisyon elde edeyim diyorsunuz ama yok! Bazı tepelere çıkamıyor, bazı çalılardan geçemiyorsunuz arkadaşlar. Oyunun atmosferi bu kadar iyiyken bu kadar çizgisel, etkileşime giremediğimiz bir çevreyle karşılaşmak 2022 yılında çıkmış bir oyun için üzücü. Bir açık dünya oyununa falan da kalkışmış değilsiniz. Elinizde dokuz orta boy harita, bolca ağaç ve tepe var. Ben bunu kabul edilebilir bulmadım.

Bir yerden sonra görevlerin de birbirini tekrar ettiğini ve vur ilerle mantığının olduğunu söylemek olağan ama hikâyenin ilerleyişi ve keyifli oynanışıyla bunlar dert olmaktan çıkıyor. Bulduğumuz patlayıcılarla ya da rütbelilerden edindiğimiz anahtarlarla kapıları, kasaları açmak, buralardan çıkanları keşfetmek gerçekten keyifli.

Ancak gene de bütün bunlar oyunu kotarmaya yetmemiş bence. Benim Sniper Elite 5 hakkındaki yorumum şu. Evet özleyenler için bu deneyimini yaşatan ancak çağın teknolojik gelişmelerini içselleştirememiş ve yeterince yenilik barındırmayan bir iş. Her şeye rağmen oynaması keyifli mi? Oyun yokluğunda evet.

NOT

Bir de oyunun son bölümünde hedefimi bekleyip uzaktan tek seferde aldım. Eee bütün bölüm 30 saniyede bitti. Bu da oyunun ilginç bir yanı. Hızlı oyun bitiren oyunculara ya da sıkılanlara aktaracağım bir şey olsun bu da.

Kaynaklar

maiotik.com

theloadout.com

Sniper Elite 5 İncelemesi
 • Anlatı
 • Kurgu
 • Atmosfer
 • Sürükleyicilik
3

Kısaca Görüşüm

Sniper Elite 5, seriyi sevenlerin gene keyifle oynayacağı ancak sanki yeterince yenilik yapılmayan ortalama üstü bir oyun.

Yorum Bırak!