Road 96 İncelemesi

Road 96, DigixArt tarafından geliştirilen ve Plug in Digital tarafından yayımlanan bağımsız bir macera oyunu. DigixArt o kadar bağımsız bir geliştirici ki profesyonel bir web siteleri bile yok sanırım. Google aramasında Google Sites ile yapılmış bir web sitesi dışında büyük başka bir web sitesi çıkmadı. Google Sites de öyle eski ki biliyorsunuz Google bu girişimi kapattı ve zamanında açanlar dışında sistem yeni site açılmasına bile izin vermiyor.

Böyle anlatınca işlerini kötü yapıyorlar zannetmeyin ama gerçekten iyi bir oyun çıkarmışlar. HP’nin Omen Present adında bir programı var. Bu programdan da aldıkları destekle on beş yirmi kişi kolları sıvamışlar ve ortaya birçok oyuncunun benzersiz bir deneyim yaşadığı bu başarılı öyküyü çıkarmışlar.

Road 96’nın Öyküsü

Road 96, Petria adında kurgusal bir ülkede geçiyor. Baskıcı bir hükümetin iktidarda olduğu bu coğrafyada ülkeden kaçmaya çalışan gençlerin yolculuğunu deneyimliyoruz. Yolculuk boyunca verdiğimiz kararlar oyunun sonunda seçimle ya da devrimle iktidarın değişmesini belirlerken, baskıcı rejimin iktidarını devam ettirmesiyle de sonuçlanabiliyor.

Her oyuncu oyuna farklı bir yerden farklı bir gençle başlıyor. Oyun boyunca 9 farklı gencin sınırdan geçmesini sağlıyoruz. Bu yolda bazen başarılı bazen başarısız oluyoruz ancak yolculuğumuz verdiğimiz kararlarla bizden daha büyük bir öykünün biçimlenmesinde de önemli rol oynuyor. Farklı gençlerle yaptığımız bu yolculuklarda önceki bölümlerde karşılaştığımız karakterlerle karşılaşıyor ve bu karakterlerin öykülerinin en sonunda birbirine değdiğini, öykünün giderek genişleyip derinleştiğini hissediyoruz.

Jarod gibi bazı karakterlerle yeniden karşılaşmak ve onlarla olan bölümleri geçmek gerçekten çok ama çok keyifliydi.

Sözünü ettiğim Jarod karakteri

Sözünü ettiğim Jarod karakteri

Öykünün derinleştiğini hissediyoruz derken çok derinlikli bir felsefe sunulmadığını ancak deneyimlenin eğlenceli olduğu politik ve neşeli bir anlatımın tercih edildiğini belirtelim.

Road 96’nın Genel Değerlendirmesi

Kabul edelim oyunun mükemmel grafikleri yok ama doğru ve uygun bir renk paleti ve temel bir sanatsal bakış açısı var. Evet harcanan parayla doğru orantılı olarak kimi yerlerde görünmez duvarların olduğunu, zıplayamadığınızı görüyorsunuz ancak bunlar öykü anlatımına olumsuz etki etmiyor. Hatta sınırlarını bildiğiniz bir çevre olduğu için o çevredeki her şeyle etkileşime girdiğinizi düşünerek tamamlanmış bir biçimde ilerliyorsunuz ancak gene de kimi yerlerin daha özenli yapılabileceğini de hissediyorsunuz.

Kimi diyaloglara dilediğiniz gibi yön veremiyorsunuz söz gelimi. Yani bir ricayı kırıp yapmayacağınızı söylüyorsunuz ama senaryo gereği kendinizi en sonunda o işi yaparken buluyorsunuz.  Bir de oyunda “i” harflerinin görünmemesiyle ilgili ilginç bir hatayla da karşılaştım. Bu oyun deneyimini aksatmadı ama düzeltilmesi yerinde olur.

Road 96 Öne Çıkarılmış Görsel

Road 96 Öne Çıkarılmış Görsel

Oyun deneyimimi aksatan tek hata şuydu: Bir bölümde yakalanmamak için bir süre benzinlikte pompacı olarak çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Gelen arabalar belirli litrelerde benzin ya da dizel istiyor ama litrenin göründüğü ekranda benzin verirken sayılar görünmediği için bunu gerçekleştirmeniz olanaksız. Başka da bir sorun göremedim.

Karakterlerin işlenişi, haklarında zamanla öğrendiğimiz bilgiler gerçekten ilgi çekiciydi. Oyunu bitirmek görsel bir romanı okumak gibiydi.

Road 96 kıyıda köşede kalmış ancak hem oyuncular hem de yayıncılar tarafından oldukça beğenilen bir yapım. Metacritic puanları da hayli iyi. Ancak tanıtımı konusunda sorunlar yaşanmış sanırım. Facebook reklamlarını politik olduğu gerekçesiyle geri çekmiş falan. Bence oynaması eğlenceli bir öyküydü.

Bu oyun bana bir de şunu düşürdü sevgili izleyici. Söz gelimi Road 96’da her oyuncu farklı bir yerden başlasa ve kimi sahneleri farklı görse de en azından aynı öyküyü inceliyoruz. Yapay zekanın bu gelişimi eninde sonunda hepimizi tercihlerimize göre o an şekillenen farklı senaryolarla karşılaştıracak. Bir filmden çıktığımızda bile aynı filmi mi konuşuyor olacağız gelecekte emin değilim.

Road 96 İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.8

Kısaca Görüşüm

Road 96 kıyıda köşede kalmış ancak hem oyuncular hem de yayıncılar tarafından oldukça beğenilen bir yapım. Metacritic puanları da hayli iyi. Ancak tanıtımı konusunda sorunlar yaşanmış sanırım. Facebook reklamlarını politik olduğu gerekçesiyle geri çekmiş falan. Bence oynaması eğlenceli bir öyküydü.

Yorum Bırak!