Powerwash Simulator İncelemesi

Şu hayatta iki simülasyon oyununu çok sevdim. Biri işten yorgun argın geldiğim günlerde beni dinlendiren, moralimin bozuk olduğu günlerde kafamı toparlayan, yüzlerce saatlik oynanış süremle, aylarca sabahlara kadar tır sürdüğüm Euro Truck Simulator 2’ydi. Diğeri ise Euro Truck Simulator 2’yle aynı kulvarda olmasa da burada anlatacağım 2022 çıkışlı yıkama simülasyonu Powerwash Simulator oldu.

Powerwash Simulator'un Öne Çıkarılmış Görseli

Powerwash Simulator’un Öne Çıkarılmış Görseli

Powerwash Simulator, Futurlab’ın geliştirdiği, Square Enix Collective dağıtımını üstlendiği bir yapım. Oyuna bir kasabada küçük bir temizlik şirketi açarak başlıyorsunuz. Aldığınız işler doğrultusunda para kazanarak hem kullandığınız ekipmanları geliştiriyor hem de üst düzey işlere talip oluyorsunuz. Atlıkarınca’dan tutun dağ evine, dağ evinden halka açık tuvaletlere kadar birçok alanı temizliyorsunuz.

Oyunu iki kişi oynamak olanaklı. Yani yanınıza aldığınız bir arkadaşla kollarınızı sıvayıp bir mekânı baştan aşağı tertemiz edebiliyorsunuz. Oyunun seslendiği kitle bence tam olarak Youtube’da temizlik videoları izleyen, yirmi yıldır yıkanmamış bir halının tazyikli suyla yıkandığı görüntülere ağzı akarak bakan bundan haz alan kitle. Yalan yok benim de hoşuma gidiyor ama eşim bu videoların büyük takipçisi.

Bu nedenle ben oyunu eşimle birlikte oynadım. Kimi zaman sohbet ede ede tuvalet temizledik kimi zaman da simülasyon oyunlarının şanındandır açtık arka plana bir podcast dinlediklerimizi yorumlaya yorumlaya saatlerce temizlik yaptık.

Powerwash Simulator oynarken bize eşlik eden podcast Serdar Kuzuloğlu’nun Haddini Aşan Yaşam Rehberi’ydi. Podcastle simülasyon o kadar bitişti ki amirimin sesini duymadan yeni mekana girmez olduk.

Oyun için genel değerlendirmem ise şöyle. Oynaması gerçekten haz veriyor. İlerledikçe aynı mekanlarda başka alanların temizlenmesine çağrılmamız hoş. Arada telefonumuza gelen mesajlar eğlenceli. İki kişi birlikte oynayabilmek çok güzel. Ancak bu bir arada oynama işinde oyuna aldığınız arkadaşınızın iş sahibi olarak değil asistan olarak geldiğini belirtmek gerek. Kendi temizleyicilerini satın alamıyorlar ya da oynanılan bölümden sizin kadar para kazanmıyorlar, en azından kazandıkları paralarla kendi temizleyici deterjanlarını alabilmeleri güzel olabilirdi.

Bunun dışında oyundaki öğretici yeterli değil bence. Bazı bölümlerde %99’da kaldık ve dakikalarca temizlenmeyen son bir noktayı aradık. Halbuki listeden üzerine tıklayınca bu nokta yanıp sönmeye başlıyormuş. Bir yerde durduktan sonra C harfine basarak farenizin ya da kontrolcünüzün daha serbest hareket etmesini sağlayabiliyormuşunuz. İnternette inceleme videosu çekenler bile gördüm ki bu özelliği bilmiyorlar.

Powerwash Simulator'den Oyun İçi Bir Görüntü

Powerwash Simulator’den Oyun İçi Bir Görüntü

Oyun için ücretsiz mekanlar sağlanan onlarca güncelleme yayımladılar. Ayrıca oyuna yeni mekanlar ekleyen DLC’ler de yayımlandı. Onları da alıp tek tek bitireceğimizden eminim. En son karı koca olarak üzerine bu kadar zaman ayırdığımız oyun Overcooked serisi olmuştu. Onun da tamamını DLC MLC silip süpürmüştük.

Ayrıca Powerwash Simulator’ün sanal gerçeklik gözlükleri için bir sürümü daha çıkmış sanırım. Yani biraz baş döndürebilir ama sanal gerçekliğe güzel gider bu oyun yalan yok.

Evet, düşüncelerim böyle. Buraya kadar izlediyseniz abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın! Bir de merak ettiğim bir soru var. Siz bu simülasyon oyunlarını oynarken arkaplanda ne dinliyorsunuz?

PowerWash Simulator İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.4

Summary

Powerwash Simulator gerçekten haz veriyor. İlerledikçe aynı mekanlarda başka alanların temizlenmesine çağrılmamız hoş. Arada telefonumuza gelen mesajlar eğlenceli. İki kişi birlikte oynayabilmek çok güzel.

Yorum Bırak!