Journey İncelemesi

Journey, bundan tam on bir sene önce Amerikalı bağımsız bir oyun geliştiricisi olan Thatgamecompany tarafından geliştirilen ve Sony tarafından yayımlanan bir macera oyunu. Oyun o kadar başarılı ki 2013 yılında Playstation 3’e çıktıktan sonra 2015’te Playstation 4’e 2019’da ise hala güncelliğini koruyarak Windows’a ve IOS platformuna kadar gelmiş.

Journey'in tanıtım görsellerinden biri

Journey’in tanıtım görsellerinden biri

Journey’de sırtında büyülü şal olan bir karakteri yönetiyoruz. Bu karakterle antik çağlarda geçtiğini tahmin ettiğimiz olağanüstü bir yolculuğa çıkıyoruz. Yolculuğumuzun hedefi bir dağın tepesine ulaşmak ancak oyunun istediği şey hedefe varmaktan ziyade yalnızca yolda olmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimletmek.

Güneşin kavurduğu aydınlık çöllerden soğuk ve karanlık yeraltı mahzenlerine oradan karlı ve fırtınalı tepelere kadar birçok atmosferi deneyimlediğimiz bir yolculuktan söz ediyoruz. Oyunun fizik motoru o kadar iyi ki çölde tepe çıkarken hissedilen zorluk ve yavaşlama, rüzgâr çıkınca adımlarımızın yavaşlamasından kıyafetlerimizin salınımına kadar bugün bile birçok oyunda göremediğimiz inanılmaz bir özen var.

Oyunun özenli bir diğer noktası ise müzikleri… Austin Wintory tarafından oyuncuya atmosfer hissini daha da iyi hissettirmek için kurgulanan müzikler karakterimizin hareketlerine göre de ritim değişikliklerine uğruyor ve bu belirgin bir biçimde de olmadığı için oyundaki evrenle bütünleştiğinizi hissediyorsunuz.

Journey’i genel beğeniye seslenen büyük oyunlarla zaman geçiren oyuncular sevmeyebilir ancak oyunlara yeni bir öykü anlatma biçimi olarak bakıyorsanız bu oyun iyi bir sanat yapıtı olarak belleğinizdeki yerini alır.

Ben oyunu tek başına oynadım. Ancak çok oyunculu olarak da oynanabiliyormuş. Burada çok oyuncu dediysem beraber oynadığınız oyuncuyla sözlü bir iletişim kuramadığınızı ya da profil bilgisini oyun bitmeden göremediğinizi yalnızca aranızda müzikal bir uyum hissettiğinizi belirtelim. Oyunun metacritic puanlarına baktığımızda da yayıncıların ortalamasının 9.2, kullanıcı puanlarının ortalamasının 8.7 olduğunu görüyoruz.

Bir de bunu beğenen FAR: Lone Sails’i de mutlaka beğenir. Onun incelemesine de bir bakın. Bir dahaki oyun incelemesinde görüşene dek, kendinize iyi bakın.

Journey İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.4

Kısaca Görüşüm

Journey’i genel beğeniye seslenen büyük oyunlarla zaman geçiren oyuncular sevmeyebilir ancak oyunlara yeni bir öykü anlatma biçimi olarak bakıyorsanız bu oyun iyi bir sanat yapıtı olarak belleğinizdeki yerini alır.

Yorum Bırak!