High on Life İncelemesi

High On Life oyunun incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Rick and Morty’nin yapımcılarından Justin Roiland’ın kurduğu Squanch Games tarafından 2022 yılında çıkarılan High on Life oyununu inceleyeceğiz.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Squanch Games
Yayıncı: Squanch Games
Motor: Unreal Engine 4
Platform: Microsoft Windows, Xbox One, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PlayStation 5
Çıkış: 13 Aralık 2022
Tür: Birinci şahıs nişancı
Mod: Tek kişilik oyun

High on Life'ın Tanıtım Görsellerinden Biri

High on Life’ın Tanıtım Görsellerinden Biri

Rick and Morty’nin yapımcılarından yeni oyun! başlıklı haberleri görmeye başladığımızda önce biraz üzüldüm. Tutmuş dizilerin oyunlarını, oyunların da dizilerini yaparak cebimizdeki son paraya da göz diken, en fazla ortalama kalite bir deneyim sunan işlerden sıkılmıştık. Ancak bu oyun bizi biraz şaşırttı sevgili okur. Biliyorsunuz Justin Roiland, Rick and Morty’nin yapımcılarından biri olmasının ötesinde aynı zamanda ana karakter Rick ve Morty karakterlerinin de seslerine hayat veren sanatçı.

Justin Roiland'ın Bir Fotoğrafı

Justin Roiland’ın Bir Fotoğrafı

Bu seslendirme öyle bir seslendirme ki Rick’in geğirerek yaptığı konuşmalar, Morty’nin güvensiz yanıtları dizinin belirgin özelliği haline gelmiş, onu bir basamak daha yukarı taşımış. 

Rick and Morty yetişkin çizgi dizileri arasındaki unutulmaz yerini çoktan aldı.

Rick and Morty yetişkin çizgi dizileri arasındaki unutulmaz yerini çoktan aldı.

Justin Roiland yazdığı senaryolar, yönettiği bölümler, sesine hayat verdiği karakterler ve para yatırdığı alanlarla bütün bir sanatçı. Squanch Games de onun 2016 yılında kurduğu bir oyun firması. Dolayısıyla araştırılınca oyunun gerçekten eğlenceli bir deneyim vadetmesi de aslında normal. 

High On Life’ın Öyküsü

High on Life, insanların başka uzaylı ırklar tarafından uyuşturucu bir madde olarak canlı canlı tüttürülerek öldürüldüğü tuhaf bir bilim kurgu teması etrafında dönüyor. FPS türündeki bu oyunun atmosferinde tek kurtarıcı olarak da eline Justin Roiland tarafından seslendirilen bir silah tutuşturulmuş biz varız.

High on Life'dan Oyun İçi Bir Görüntü

High on Life’dan Oyun İçi Bir Görüntü

Hızlı bir girişle başlayan oyun, bir kelle avcısına dönüşmemiz, deneyim kazanmamız ve insanların uyuşturucu olarak tüketilmesinin ve ticaretinin yapılmasından sorumlu G3 adlı karteli ortadan kaldırmaya çalışmamızla devam devam ediyor.

High On Life’ın Genel Değerlendirmesi

Bir kere ben ciddi oyunlar oynamaya alışmış bir insanım. Rick and Morty gibi eğlenceli ve hızlı yapımları severim ama oyun konusunda ciddi ve büyük anlatılar hep daha çok ilgimi çeker. Bu nedenle oyun aslında hayli hızlı başlamasına ve gerçekten güzel bir atmosfer sunmasına rağmen ilk bir iki saat oyunun evrenine alışmam zaman aldı. 

Ancak bu ısınma sırasında karşılaştığım tam olarak Rick and Morty tadındaki espriler, Morty sesiyle seslendirilen silahımın muhabbetinin beni hayli gülümsettiği anlar oldu. Henüz ısınamadığım anlarda beni oyunu oynamaya motive eden şeyler bu diyaloglardı. Daha sonra öykü de sarmaya ve büyümeye başladı. Kendimi inanılmaz hızlı ve eğlenceli çatışmaların yaşandığı, bütün bu keşmekeşe rağmen kontrollerin hiç de zor olmadığı çok güzel bir deneyimin içinde buldum.

“Sürpriz bozmadan anlatmaya çalışayım. Henüz oyunun başında sinir bozucu bir çocukla olan karşılaşmamız ve ona ilişkin verdiğimiz karar gerçekten nasıl bir işle karşılaştığınızı anlamanız için harika bir ipucu.”

Temel ögesi mizah ve eğlence olan bu nitelikte bir FPS’le karşılaşmak hayli zor bir iş. Ancak bunun da ötesinde bu oyun politik doğrucu da davranmıyor arkadaşlar. Duyarlığın cılkının çıktığı, bu nedenle anlatının gerçekliğini kaybettiği Avrupa ve Amerikan medyasında bu cesaretle çıkıp iş yapmak çok önemli. Ayrıca eğlenceli yapısının dışında aynen Rick and Morty gibi depresif ve sert bir tarafının da olduğunu söylemem gerekir.

Oyunda kullandığımız silahlar bunlar. Silahların muhabbetlerinin yanında platform ögelerine dayalı ilginç özellikleri de var.

Oyunda kullandığımız silahlar bunlar. Silahların muhabbetlerinin yanında platform ögelerine dayalı ilginç özellikleri de var.

Özetle, ergen kız kardeşimizin tripleri, sevgilisi, uzay avcısı mentörümüzün televizyonda izlediği filmler, verdiğimiz kararların gezegenlerde neden olduğu olaylar, yalnızca gaz çıkarabilen uzaylı karakterler ve aklımıza gelmedik detaylarla oynamaya değer bir oyun sevgili okur.

Not

Oyun şu anda Gamepass abonelerine de ücretsiz bu arada. Eğer ne oynayacağım diye düşünüyorsanız bence bir şans verin. Bir de Squanh Games’in 2019 yılında çıkardığı Trover Saves The Universe adında bir oyun daha varmış.  High on Life’ı oynayıp tutkun olanlar buna da bakabilir. Ben belki ileride oyunsuz kalınca dönüp Trover Saves The Universe’e bakabilirim. Yani bu türe çok tutkun olamadım ama tutkunu olan baksın kötü durmuyor.

Not 2

Bir ara Justin Roiland hakkında aile içi şiddet suçlaması vardı. Adult Swim mahkeme devam ederken kendisiyle yollarını ayırmıştı ama şimdi araştırdım baktım dava delil yetersizliğinden düşmüş sevgili okur. Bu işler böyle Johhny Depp’in de bir ton sözleşmesini feshetmişlerdi bakın n’oldu? Adam suçsuzmuş! Kadının beyanı elbette esas ama dava sonuçlanmadan popülist kararlar da vermemek lazım.

Kaynaklar

https://www.metacritic.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/

https://kayiprihtim.com/

High On Life İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
4.6

Kısaca Görüşüm

Hızlı temposu, tuhaf öyküsü ve eğlenceli diyaloglarıyla oynamaya değer bir Justin Roiland işi.

Yorum Bırak!