Halo Combat Evolved Anniversary İncelemesi

Halo Combat Evolved Anniversary incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

İçerik Özeti

Serinin ilk çıkan ama öykünün ilerleyişine göre ikinci sırada oynanması gereken 2001 yapımı Halo Combat Evolved’in 2011’de yenilenmiş hali Halo Combat Evolved Anniversary’yi inceleyeceğiz.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: 343 Industries ve Saber Interactive
Yayıncı: Microsoft Studios
Motor: Saber3D
Platform: Xbox 360, Xbox One, Windows, Xbox Series X/S
Çıkış: 15 Kasım 2011
Tür: Birinci şahıs nişancı
Mod: Tek oyunculu ve çok oyunculu

Halo Combat Evolved Anniversary Tanıtrım Görseli

Halo Combat Evolved Anniversary Tanıtrım Görseli

Nitelikli ve büyük bir video oyununda en önemli şey öyküdür. Elbette oynanışın da insanı bu öyküyle etkileşime sokacak biçimde tasarlanması gerekir ama en önemli şey her zaman öykü ve bu öykünün etkisini artırmak için tasarlanan atmosferdir.

Halo Reach’te de belirttiğimiz üzere Halo serisi genel olarak derinlikli bir öyküye, iyi bir oynanışa ve muhteşem bir atmosfere sahiptir. Ancak bütün bunları kuralına uygun yapmasına rağmen belki öykünün oyundan büyük olması nedeniyle belki de çok oyunculu oynanmak için tasarlandığından tek başına oyun oynayan bir insanı tatmin etmeye yetmiyor sevgili okur.

Halo Evreninin Öyküsü

Öykü o kadar derinlikli ve büyük ki içinde kayboluyorsunuz. Eve geleyim bir hikâye beni oyun oynamaya motive etsin dediğiniz zaman kendinizi ders çalışır gibi Halo evrenindeki olayları öğrenmek için zaman harcar buluyorsunuz. Ancak sonra anlıyorsunuz ki bunu tam olarak öğrenmeniz olanaksız çünkü yirmisi ana öykü olmak üzere Halo evrenine tam olarak hakim olmak için kimi Türkçe’ye çevrilmiş kimi çevrilmemiş tam 29 kitabı okumanız gerekiyor. Yazıyla belirtelim tam yirmi dokuz!

Halo Kitapları

 1. HALO: The Fall of Reach (Eric Nylund)
 2. HALO: Contact Harvest (Joseph Staten)
 3. HALO: The Cole Protocol (Tobias S. Buckell)
 4. HALO: Silent Storm: A Masterchief Story (Troy Denning)
 5. HALO: Oblivion (Troy Denning)
 6. HALO: Battle Born (Cassandra Rose Clarke)
 7. HALO: Meridian Divide (Cassandra Rose Clarke)
 8. HALO: The Flood (William C. Dietz)
 9. HALO: First Strike (Eric Nylund)
 10. HALO: Ghost of Onyx (Eric Nylund)
 11. HALO: Broken Circle (John Shirley)
 12. HALO:  Hunters in The Dark (Peter David)
 13. HALO: Grasslands (Karen Traviss)
 14. HALO: The Thursday War (Karen Traviss)
 15. HALO: Mortal Dictata (Karen Traviss)
 16. HALO: New Blood (Matt Forbeck)
 17. HALO: Last Night (Troy Denning)
 18. HALO: Retribution (Troy Denning)
 19. HALO: Envoy (Tobias S. Buckell)
 20. HALO: Legacy of Onyx (Matt Forbeck)
 21. HALO: Smoke and Shadow (Kelly Gay)
 22. HALO: Renegades (Kelly Gay)
 23. HALO: Bad Blood (Matt Forbeck)
 24. HALO: Shadows of Reach: A Masterchief Story (Troy Denning)
 25. HALO: Evolutions: Essential Tales of the Halo Universe
 26. HALO: Fractures (Tobias S. Buckell, Troy Denning, Matt Forbeck ve Kelly Gay)
 27. HALO: Cryptum: Book One of The Forerunner Saga (Greg Bear)
 28. HALO: Primordium: Book Two of the Forerunner Saga (Greg Bear)
 29. HALO: Silentium: Book There of the Forerunner Saha (Greg Bear)

Elbette evrenin hayranları vardır. İçine girmeden ahkam kesmek istemiyorum ama bu nasıl seri anlamadım. Açık kaynak kodlu mu? Her gelen yazar yeni bir hikâye yazmış. Eski ekşisözlük başlıkları gibi herkes bir öncekinin entrysini devam ettirerek öykü mü tamamlıyor? Eğer böyle değilse Halo’ya her yeni kitabı farklı bir yazar tarafından yazılabilen ticari bir seri diyebilir miyiz?

Halo Combat Evolved birçok aracı kullanmamıza olanak tanıyan ilk çevrimiçi oyunlardan biri.

Halo Combat Evolved birçok aracı kullanmamıza olanak tanıyan ilk çevrimiçi oyunlardan biri.

Üzerinde yaşadığımız bir santimetrekarenin bile esrarına tam olarak varamadığımız şu yeryüzünde hayali bir evreni anlamak için bu kadar kitap okur muyum bilemiyorum. Evet bazen üzerinde yaşadığımız evreni anlamak için Yüzüklerin Efendisi gibi başka bir alemden söz eden nitelikli yapıtları okumak da yararlı olabilir ama farklı yazarlar tarafından kaleme alınmış yirmi dokuz kitaplık bir seri?

Benim yanıtım hayır. Ama siz okumak isterseniz de şuradaki bağlantıyı mutlaka ziyaret edin. Ana kitapları kronolojik olarak sunan sayılı bağlantılardan. Eğer doğrudan oyununa şans vermek isterseniz onun da öyküsel olarak bir oynama sırası var şurada paylaşmıştım.

HALO Combat Evolved Anniversary’nin Hikayesi

Biliyorsunuz her şey insanın ışık kadar hızlı bir ulaşım yöntemi bulmasıyla başlamıştı. İnsanlık, gezegenleri kolonileştirmeye başlamış ayrılıkçı örgütler bazı kolonilerin yönetimini ele geçirmiş, evrende esnek ancak biraz da distopik bir düzen oluşmuştu. İnsanlığın istikrarını korumak için de merkezi Reach gezegeni olan bugünkü BM ya da NATO’ya benzer UNCS Commenwealth (Birleşmiş Milletler Uzay Komutanlığı) adında bir yapı kurulmuştu.

UNCS, evrendeki istikrarı korumakta ne kadar ciddi olduğunu göstermek için tartışmalarla karşılansa da Spartans adı verilen genleriyle oynanmış, gelişmiş yeteneklerle dolu özel bir askeri birlik oluşturmuştu. Derken Covenant adı verilen yedi uzaylı ırkın birleşmesiyle oluşan bir saldırıyla karşı karşıya kalmış ve gezegende yalnız olmadığımızı fark etmiştik.

Reach gezegeni düşerken Spartan’ların gözünden öyküyü oynama olanağı bulmuş ve Pillar of Autumn adındaki gemiyle yeryüzünde kalan son insanların Cortana adındaki yapay zekayla birlikte Reach’ten kaçmasını sağlamıştık.

Halo Combat Evolved Anniversary işte tam da burada başlıyor. Pillar of Autumn kör sıçrama ile bir anda kendini dev bir gaz bulutunun yanında buluyor. Gaz bulutunun binlerce kilometre büyüklüğünde bir yüzük ile sarıldığını görüyor. Bu sırada gemiye yapılan saldırıdan MasterChief ve birkaç asker daha canlı kurtulmayı başarıyor.

Halo adının verildiğini anladığımız yüzüğün ilk olarak bir silah biçiminde tasarlandığını ancak inşaat sırasında Flood adı verilen ve canlı organizmaları değişime uğratan bir parazit oluştuğunu öğreniyoruz. MasterChief ve yapay zeka Cortana, Flood parazitini ortadan kaldırmak için Halo’yu yok etmeye karar veriyorlar. Ancak sonradan Halo’nun doğrudan Flood’u ortadan kaldırmadığını Flood’un besinini ortadan kaldırarak yok olmasını sağladığını anlıyoruz. Ancak gariptir Flood’un besini insanlar ve covenantlar sevgili okur.

Halo Combat Evolved Anniversary oyun içi bir görüntü.

Halo Combat Evolved Anniversary oyun içi bir görüntü.

Halo’ya yaptığımız saldırı ne Flood’ların ne de Covenant’ların hiç hoşuna gitmiyor elbette. Böylece on saat boyunca garip garip yaratıklarla çarpışıp duruyoruz işte.

HALO: Combat Evolved Anniversary Genel Değerlendirme

Oyun dünyasında ayarsız duygularla karşılanan bu oyuna karşı benim de duygularım bir tuhaf. Olumsuz eleştiren yerden yere vurmuş, olumlu yönlerini vurgulayanlar da hikayeden söz etmiş ancak elle tutulur başka bir şey anlatmamışlar.

UNSC'nin Logosu

UNSC’nin Logosu

Belki eski nesil bir oyun olduğu için çok keyif alamadım ama sürekli aynı yerden doğup duran ve öldürmekle bir türlü bitmeyen yaratıklar bazen sinir bozucu oluyor. Saatlerce aynı yerde aynı yaratıkları öldürüp duruyoruz. Halo Combat Evolved Anniversary yenilenmesine rağmen size bir yönlendirici ok falan da vermiyor. Bazen birbirine benzeyen koridorlarda yolunuzu bulana kadar dakikalarca dönüp duruyorsunuz.

Sinematikler, atmosfer, araçlar her HALO’da olduğu gibi burada da hayli başarılı ancak bu kadarı bu sefer sizi oyunu oynatmaya yetmiyor. Belki arkadaşlarınızla oynadığınızda keyif alırsınız ama tek başına müthiş sıkılıyorsunuz sevgili okur.

Muhteşem öyküsü, tamamına hâkim olamadığınız için sizi motive etmeye yetmiyor. Yani eğer böyle olacaksa çeksinler yirmi dokuz kitaptan yirmi dokuz bölümlük bir dizi. İzleyelim öğrenelim öyle başlayalım oyuna.

The Covenant olarak adlandırılan yedi ayrı ırkın da bambaşka amaçları var

The Covenant olarak adlandırılan yedi ayrı ırkın da bambaşka amaçları var

Onun dışında Gamepass’te oynayacağım başka oyun kalmadı. Normalde Halo serisinin devamını da bitirip kapatayım yerine akademik çalışmalarımı bitirmek için Paperpile aboneliği alayım diyordum ama Halo serisinin devamına en azından şimdilik başlayamayacağım sevgili okur. Yoruldum çünkü. Gidip böyle öyküsü en azından bir insan yaşamına sığacak video oyunları oynayacağım.

Kaynaklar

https://www.amazon.com/dp/

https://forum.donanimhaber.com/halo-nun-hikayesi

https://oyunyorumlar.com/halo-reach-incelemesi/

https://kidega.com/kitap/

Halo Combat Evolved Anniversary İncelemesi
 • Anlatı
 • Kurgu
 • Atmosfer
 • Sürükleyicilik
 • Oynanış
4.1

Kısaca Görüşüm

Öyküsü oyundan büyük olduğu için muhteşem atmosferine rağmen tek başınıza oynuyorsanız sıkılıyorsunuz ancak birkaç arkadaşla birlikte deneyimlemek keyifli olabilir.

Yorum Bırak!