Crime Boss Rockay City İncelemesi

İçerik Özeti

Ingame Studios’un yapımcı koltuğunda, 505 Games’in ise yayıncı koltuğunda oturduğu Crime Boss Rockay City oyununu inceleyeceğiz.
Crime Boss Rockay City oyunun incelemesini buradan dinleyebilirsiniz.

Crime Boss Rockay City'nin tanıtım görsellerinden biri

Crime Boss Rockay City’nin tanıtım görsellerinden biri

Crime Boss Rockay City duyurulduğu günden bu yana en çok merak ettiğim yapımlardan biriydi. Özellikle yayımladıkları video ve çalıştıkları Hollywood yıldızları büyük bir işin geldiğini müjdeler gibiydi. Oyunun yapımcısı olan Ingame Studios’u tanımıyordum. Yalnızca 2020 yılında kurulan Çekya merkezli bir oyun stüdyosu oldukları bilgisi vardı. Crime Boss Rockay City onların ilk oyunu olacaktı.

Oyun Hakkında Bilgiler

Geliştirici: Ingame Studios
Yayıncı: 505 Games
Motor: Unreal Engine 4
Platform: Microsoft Windows, PlayStation 5, Xbox Series X/S
Çıkış: 28 Mart 2023
Tür: Birinci şahıs nişancı
Mod: Tek oyunculu ya da çok oyunculu

İnsan ne çıkacağını tam kestiremiyordu. Michael Madsen, Kim Bassinger, Chuck Norris, Danny Trejo gibi isimlerle çalışılması işe iyi para yatırıldığını gösteriyordu. Bir anda oyun dünyasına zirveden giriş yapan bir oyun stüdyosuyla da karşılaşabilirdik. Bu beklentiyle risk almış ve oyun için ön sipariş bile oluşturmuştum.

Crime Boss Rockay City’nin Öyküsü

Oyun, Trevor adındaki karizmatik çete patronunun sıfırdan bir kente hâkim olmak için yola çıkışını anlatıyor. Bu amaç uğruna ekibimize çete elemanları alıyor ve onlarla birlikte soygunlara, çatışmalara katılıyoruz. Öykü ilerledikçe büyük çaplı görevlere soyunuyoruz.

Başlangıçta kentte faaliyet gösteren altı çete var. Her bir çetenin kontrol ettiği alanlar var. Temel amacımız öyküde ilerlemenin yanında bu alanları da ele geçirmek ve rakip çeteleri birer birer yok etmek. Bu yolda gereksinim duyduğumuz para da öykü görevlerinden, soygunlardan ve kazandığımız çatışmalardan elde ediliyor.

Oyunun yapısı hayli ilginç. Sıra tabanlı bir düzen var yani bir gün içinde yapabileceğiniz işlerin, çete elemanlarınızın ve askerlerinizin sayısına göre bir sınırı var. Bazı görevleri kendiniz yapıyorsunuz, bazı görevlere askerlerinizi yollayabiliyorsunuz. Orta çağ temalı eski strateji oyunlarına benzettim ben. Ara sıra da FPS deneyimi yaşıyoruz işte. Bunun dışında oyun nefret ettiğim roguelike (kalıcı ölüm) özelliğine de sahip. Yani ana karakter bir ölürse yandı gülüm keten helva en baştan başlamak gerekiyor.

Crime Boss Rockay City Genel Değerlendirme

Crime Boss Rockay City aslında bir gelecek vadediyor ancak sanırım reklam ve etkiyi artırmak amacıyla oyuncu kadrosuna çok fazla para harcandığından oyunun geri kalanına aynı özeni gösterme olanağı bulamamışlar. Bir kere müthiş oyuncu kadrosuna rağmen öykü insanı peşine takan bir yapıya sahip değil.

Crime Boss Rockay City'den oyun içi bir görüntü

Crime Boss Rockay City’den oyun içi bir görüntü

Öykünün anlatılışı sürekli kesintiye uğruyor. O kadar para harcanmış oyuncu kadrosuyla dolu ara sahneler ise bir süre sonra izlemeye değer olmaktan çıkıyor. Ara sahne bağımlısı olan bir insan olarak ben bile bir saatlik deneyimin ardından ara sahneleri atlamaya başladım.

Çatıştığımız çete üyelerinin kafasındaki şey de ne? Ben bilmeden ayrı bir paket falan mı satın aldım acaba?

Çatıştığımız çete üyelerinin kafasındaki şey de ne? Ben bilmeden ayrı bir paket falan mı satın aldım acaba?

Oyunlar, yapılmak için çok ciddi emek harcanan yapımlar. Yerden yere vurmaya gerek yok, yapımcı stüdyonun da ilk işi. Eğer eleştirilere kulak verirlerse güncellemelerle bu oyunun biraz daha neşeli olabileceğini ve gelecekte de daha iyi oyunlar yapabileceklerini düşünüyorum ama özellikle bazı şeyler çok anlamsızdı. Mutlaka bir nedeni vardır diye düşündüm ama görselini paylaştığım üzere çatıştığım çete elemanlarının kafası neden balon gibiydi bunu çözemedim. Hiçbir açıklama bulamadım. Yani bir tarafıyla Saints Row gibi eğlenceli bir şey mi sunmaya çalıştılar yoksa ara sahnelerden de gördüğümüz üzere ciddi bir çete hikayesi mi anlatılıyor, anlamak olanaklı değil.

Çatışma anında bazen yön tuşlarının çalışmaması gibi tuhaf hatalarla da karşılaşıyoruz. Sıra tabanlı yapısı ve kenti ele geçirmek takıntısı insanı uzunca bir süre oyalasa da sürekli aynı mekanlarda görev yapmak, öykü odaklı büyük bölümün sayısının bile bir elinin parmaklarını geçmemesi ve oyun süresi uzayınca bu öykü görevlerinin de yeniden yeniden karşımıza çıkması ağır saçmalık. İnsan bu boyutta bir oyuna neden bu kadar az yer ve bu kadar az öykü görevi ekler anlamak olanaklı değil.

Oyundaki düşman çete liderlerinden biri

Oyundaki düşman çete liderlerinden biri

Ben kafa dağıtmak için iyi oluyor diye tüm alanları ele geçirene kadar oynamaya devam edecektim ama bir yerden sonra aynı şeyleri yapmak gerçekten sıktığı için görevleri çok önemsememeye başladım ve ana karakter olarak ölünce en başa döndüğüm için de tüm bu süreçleri yeniden yaşayacak azmi kendimde bulamadım ve tüm kenti ele geçirmeden oyunu bıraktım.

Görüldüğü üzere benim oyun hakkındaki düşüncelerim karmaşık ve pek de olumlu değil. Arayüzüne ve menülerine alışmam falan da zaman aldı. Ancak bunun yanında Çekya, Ukrayna gibi ülkelerin, hele Ukrayna’nın 4A Games stüdyosunu falan da düşününce artık iyiden iyiye bu ülkelerin büyük oyunlar yapabilecek deneyime ve ticari başarıya eriştiklerini görüyoruz.

Crime Boss Rockay City'de yer alan Hollywood ünlülerinden bazıları

Crime Boss Rockay City’de yer alan Hollywood ünlülerinden bazıları

Bizim ülkemizden de güzel işler çıkıyor. Oyun yapmak teknolojinin ve sanatın sınırlarında gezmek demek. İnsan belleğinin ulaştığı en karmaşık öykü anlatımı ve matematik tekniklerini bir araya getirme çabası demek. Bu nedenle oyun yapma becerilerinin yayılması, teknolojinin ucuzlaması ve farklı ülkelerin de bu sektörde adlarından söz ettirmeye başlamaları çok değerli. Gönül ister ki taklit işler yerine bu ülkelerin firmalarından da farklı kültürel öğeler taşıyan oyunlar görelim.

Bir sonraki incelemede görüşene dek kendinize iyi bakın.

Not

Bu arada oyundan bağımsız olarak ben Crime Boss Rockay City’yi oynarken bilgisayar kurulumumu değiştirdim. Daha güzel bir görüntü ve daha az ses için kasayı daha az nefes alabileceği bir yere aktardım falan… Mis gibi oldu derken oyunu oynarken bir anda takılmalar oldu. Ben de zaten kurulmuşum notlarıma hemen oyunun performans sorunu var diye yazmaya başladım. Meğer kasayı soktuğum yerde kasa kendi kendini soğutamadığı için işlemci inanılmaz ısınmış. El değmiyordu ve ben bunu gerçekten tesadüf eseri fark ettim. Az daha bilgisayarı elimize alıyorduk. Ucuz yırttık.

Kaynaklar

https://oyunyorumlar.com/

https://www.ingamestudios.com/

Crime Boss Rockay City İncelemesi
  • Anlatı
  • Kurgu
  • Atmosfer
  • Sürükleyicilik
  • Oynanış
3.2

Kısaca Görüşüm

Benim Crime Boss Rockay City hakkındaki düşüncelerim karmaşık ve pek de olumlu değil. Arayüzüne ve menülerine alışmam falan da zaman aldı ama belki yüzde seksen indirim görünce kafa dağıtmaya bakılabilir.

Yorum Bırak!